Rowery Miejskie w Czeladzi zakończyły pierwszy sezon z dobrym wynikiem. Umowa zostanie przedłużona?

Czeladzki Rower Miejski funkcjonuje od 1 kwietnia 2021 roku - jak ocenić można pierwszy sezon? Przygotowaniem i obsługą rowerów zajmuje się konsorcjum firm Orange i Roove SA. Od wiosny tego roku w systemie zarejestrowało się 995 użytkowników rowerów miejskich.

UM Czeladź
Rowery czeladz jpg

W Zagłębiu Czeladź jest drugim miastem posiadającym miejskie rowery. Do dyspozycji mieszkańców jest 50 jednośladów. Stacje rowerowe umieszczone są w trzech miejscach w mieście – przy nowo powstałych centrach przesiadkowych. Pierwsza znajduje się przy tramwajowej na skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i Kombatantów (stacja Dworcowa), druga przy skrzyżowaniu ulic Katowickiej z Dehnelów (stacja Termalna), trzecia w pobliżu Kopalni Kultury na Piaskach (stacja Piaskowa).

Awarii było mało

Przypomnijmy – pierwsze 15 minut przejazdu miejskim rowerem jest darmowe. Następna godzina kosztuje 1 zł. Za kolejną, drugą godzinę zapłacić musimy 2 zł, a za trzecią 3 zł. Każda kolejna godzina to koszt 4 zł.

Mieszkańcy Czeladzi najczęściej, bo aż 2001 razy, rowery wypożyczali na stacji Termalna. Druga w kolejności była stacja Dworcowa, tam jednoślady wypożyczano 1842 razy. Zaś ze stacji Piaskowa rowery wyjeżdżały 1103 razy.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo podróżowania Czeladzkim Rowerem Miejskim, to zgłoszono jedynie 38 awarii, a 22 z nich okazały się awariami niewielkimi. Nie zarejestrowano żadnych dewastacji wypożyczonego sprzętu. Dochód z opłat za wypożyczenie rowerów w tym sezonie wyniósł 19 tys. 344 złotych.

Czekając na rower metropolitalny

W Czeladzi wyniki te ocenianie są jako sukces, tym bardziej, że niemal tysiąc mieszkańców skorzystało z wypożyczalni. Co dalej? Miasto najprawdopodobniej przedłuży o rok umowę z firmą odpowiedzialną za usługę. A potem? GZM zapowiada wspólny dla wszystkich miast rower metropolitalny.