Czeladź. Co z multimedialną wystawą w Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego? Przetarg jeszcze w styczniu

Jeszcze w tym miesiącu ma zostać ogłoszony przetarg na wyłonienie firmy, która przygotuje nowoczesna, multimedialną wystawę w przyszłym Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego. Wystawa kosztować będzie około 9-10 milionów złotych.

Fot. FB/ Zbigniew Szaleniec
Jeszcze puste wnętrza siedziby przyszłego Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego

Tworzenie wystawy to drugi etap projektu pod nazwą Postindustrialne Centrum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego – przypomina Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. – Projekt, dzięki swojemu ponadlokalnemu charakterowi i oryginalności, uzyskał w unijnym konkursie wysokie oceny i wysokie dofinansowanie. Dofinansowanie w wysokości ponad 30 mln zł dotyczyło I etapu projektu, czyli rewitalizacji siedziby przyszłego muzeum, cechowni byłej kopalni Saturn. I ten najtrudniejszy i najkosztowniejszy etap od czerwca ubiegłego roku mamy za sobą.

Wystawa, bawialnia, restauracja

Drugi etap tej inwestycji to stworzenie nowoczesnej, oryginalnej, ponadczasowej, interaktywnej wystawy przedstawiającej historię powstania węgla i przemysłu górniczego na terenie Zagłębia, a zwłaszcza w Czeladzi. Powstała już koncepcja wystawy, jest także projekt techniczny – miasto ma już kompletną dokumentację.

– Niestety, brak możliwości sfinansowania tego dzieła w ubiegłym roku spowodował, że realizację tego zadania przesunęliśmy na ten rok – podkreśla burmistrz Czeladzi.

Przetarg na wyłonienie firmy, która przygotuje wystawę, zostanie ogłoszony jeszcze w styczniu. Ta część inwestycji kosztować ma około 9-10 mln złotych. Za te pieniądze powstanie nie tylko multimedialna wystawa, ale także film z udziałem aktorów związanych zarówno z Czeladzią, jak i Zagłębiem, a także film animowany dla dzieci. – Oczywiście oba filmy nawiązywać będą do funkcjonowania kopalni i ciężkiej, niebezpiecznej pracy górników po ziemią. Filmy prezentowane będą w ramach zwiedzania wystawy. Powstanie też w muzeum bawialnia dla dzieci, która – podobnie jak plac zabaw na zewnątrz, nawiązywać będzie do obiektów kopalnianych – informuje Zbigniew Szaleniec.

W muzeum będzie można także oglądać makiety czeladzkich kopalń – jedna z nich, makieta kopalni „Czeladź” już powstała. Z kolei makieta kopalni „Saturn” ma pokazać także podziemne chodniki. Dodajmy, że we wnętrzach dawnej cechowni kopalni „Saturn” powstanie także restauracja.

Czeladź jak… Zabrze?

Kolejnym etapem rozbudowy muzeum będą remonty zabytkowych obiektów szybowych wraz z maszynami wyciągowymi.

– Aktualnie przygotowujemy się do zlecenia projektów rewitalizacji zabytkowych szybów i maszyn wyciągowych, by wnioskować o środki unijne na ich remonty. Jak zrealizujemy do końca nasze plany, to będzie to drugie w województwie, po zabrzańskim Guido, a pierwsze w Zagłębiu, muzeum górnictwa, które zachowało oryginalne zabudowania całej powierzchni kopalni i przypominać będzie ponad stuletnią historię zagłębiowskiego górnictwa węglowego, które rozwinęło do obecnego poziomu nasz subregion – wyjaśnia burmistrz Czeladzi.

Będzie to więc niezwykle muzeum, którego atrakcyjność będzie rosła wraz z nieuchronnym zanikaniem górnictwa w naszym województwie i kraju. Przykłady rosnącej atrakcyjności takich obiektów, pokazują podobne muzea we Francji, Belgi czy w Niemczech, gdzie kopalń od dawna już nie ma a zainteresowanie górniczą przeszłością i pracą górników, jest ogromne. Tamtejsze górnicze muzea rocznie odwiedzają tysiące ludzi. Jestem przekonany, że podobnie będzie u nas, tym bardziej, że nasze muzeum będzie przypominać naszą górniczą przeszłość na bazie oryginalnych górniczych obiektów, ale i w supernowoczesny sposób – zaznacza Zbigniew Szaleniec.

Industriada 2023 czeladz 04

Może Cię zainteresować:

Tak wyglądała inauguracja Industriady w Czeladzi! Cechownia KWK "Saturn" i Mediateka robią wrażenie

Autor: Katarzyna Pachelska

18/06/2023

W dawnych warsztatach kopalni Saturn w Czeladzi powstanie kryta pływalnia

Może Cię zainteresować:

W dawnych warsztatach kopalni Saturn w Czeladzi powstanie kryta pływalnia. Miasto dostało unijne dofinansowanie

Autor: Redakcja

01/12/2023

Budżet na 2024 rok został w Czeladzi przyjęty

Może Cię zainteresować:

Budżet Czeladzi na 2024 rok: ponad 133 miliony złotych na inwestycje. „Jest to możliwe dzięki środkom ze źródeł zewnętrznych”. Co w planach?

Autor: Redakcja

27/12/2023