Co wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego?

Cena polisy OC i AC to wypadkowa wielu czynników. Ubezpieczyciele na podstawie różnych parametrów dotyczących auta oraz danych właściciela szacują prawdopodobieństwo sytuacji, w której będą musieli wypłacić odszkodowanie. Jeśli ryzyko jest niewielkie, składka ubezpieczenia będzie niższa. Dowiedz się, jaki wpływ na cenę OC i AC mają poszczególne elementy.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego?

Co wpływa na koszt OC i AC?

Firmy ubezpieczeniowe nie bez powodu pytają o szczegóły dotyczące Ciebie czy Twojego samochodu. Niektóre kwestie, takie jak np. wykonywany zawód czy sytuacja rodzinna, wydają się nie mieć żadnego wpływu na ryzyko ewentualnego zdarzenia drogowego. A to za tym idzie na cenę, jaką ma pakiet OC. Mimo to w oczach ubezpieczyciela nawet takie czynniki odgrywają dość dużą rolę.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, korzystając ze statystyk, uznają, że osoby będące w związku małżeńskim i mające dzieci są mniej prawdopodobnymi potencjalnymi sprawcami wypadków. Tak samo z punktu widzenia firm ubezpieczeniowych kierowcy zajmujący się na co dzień prowadzeniem działalności rolniczej jeżdżą mniej ryzykownie niż np. przedstawiciele handlowi.

Oto inne kwestie, o które często pytają ubezpieczyciele:

● historia ubezpieczeniowa;

● wiek i doświadczenie za kółkiem;

● liczba zgromadzonych punktów karnych;

● miejsce zamieszkania;

● najczęstsza lokalizacja parkowania auta;

● prognozowana liczba pokonanych kilometrów w czasie trwania umowy;

● rok produkcji samochodu;

● marka i model auta;

● pojemność silnika samochodu;

● zastosowanie pojazdu, np. w celach prywatnych, w charakterze taksówki czy auta na wynajem.

W przypadku AC wpływ na cenę, oprócz wymienionych czynników, mają również zakres ochrony, stan auta i jego aktualna wartość, suma ubezpieczenia czy kwestia udziału własnego w likwidacji szkody.

Dlaczego miejsce parkowania wpływa na koszt polisy OC i AC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe pytają swoich potencjalnych klientów o lokalizację, w której najczęściej będą zostawiać swój pojazd. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak miejsce parkowania auta wpływa na cenę polisy OC i AC?

Przykładowo, parkowanie w indywidualnym garażu zmniejsza prawdopodobieństwo upadku na szybę auta czy dach jakiejś ciężkiej konstrukcji. Jednocześnie minimalizuje niebezpieczeństwo wystąpienia szkód parkingowych, takich jak otarcia czy wgniecenia. Teoretycznie ryzyko kradzieży również jest w takiej sytuacji niewielkie. Wszystkie te kwestie sprawiają, że zadeklarowanie pozostawiania pojazdu we własnym garażu w oczach ubezpieczyciela jest najkorzystniejszą opcją.

Warto jednak pamiętać, że każda firma stosuje własne algorytmy podczas kalkulacji składek. Dlatego poszukując najkorzystniejszych propozycji o optymalnym zakresie ochrony, warto porównywać oferty różnych TU. W przypadku OC najlepiej zdecydować się na jak najtańszy wariant. Z kolei podczas wybierania polisy autocasco warto sugerować się przede wszystkim sumą ubezpieczenia oraz sposobem likwidacji szkody.