Centrum Edukacji Ekologicznej otwarte zostanie za kilka miesięcy, tymczasem w Egzotarium pojawiły się już pierwsze rośliny

W Sosnowcu powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej wyjątkowe miejsce, gdzie prezentowana będzie fauna oraz flora z różnych stron świata. Na jakim etapie są obecnie prace w Egzotarium i kiedy zwiedzimy gotową atrakcję?

Czas mija, a obiekt coraz robi coraz większe wrażenie. Niedawno trafiły do niego rośliny. Zobaczyć już można nie tyko wielkie szklane ściany, korytarze, przyszłe sale, ale także ich nowych lokatorów. Pracownicy Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Sosnowcu udali się nawet z wizytą do krakowskich botaników, by pozyskać nową wiedzę na temat roślin oraz przywieźć niektóre z nich do Zagłębia.

– Odwiedziliśmy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pogłębiliśmy wiedzę o gatunkach rodzimych, ale też egzotycznych. Dzięki doskonałej współpracy, pozyskaliśmy też wiele nowych okazów roślin. Te zobaczycie w nowym Egzotarium zapowiadają pracownicy MZUK.

W oczekiwaniu na otwarcie centrum można wybrać się na przyrodniczy spacer do Parku Bioróżnorodności. Znajduje się on w pobliżu powstającej atrakcji i z pewnością spodoba się miłośnikom zieleni w mieście.

Ryby, gady, ssaki i ptaki

Na otwarcie obiektu musimy jeszcze trochę poczekać. Oficjalne otwarcie ma nastąpić w IV kwartale 2023 roku. Na zwiedzających na pierwszym poziomie budynku czekać będzie strefa z akwariami. Dalej ścieżka poprowadzi do szklarni. Zostanie ona podzielona na trzy sekcje: tropikalną, pustynną i śródziemnomorską z klimatem umiarkowanym. Z kolei na piętrze znajdować się będą kawiarnia oraz sale dydaktyczne.

Najważniejszą atrakcją nowego centrum zostaną oczywiście jego mieszkańcy. Wśród nowych lokatorów Egzotarium mają znaleźć się egzotyczne i rzadkie gatunku gadów, ssaków, ryb czy ptaków. Goście zobaczą między innymi: boa dusiciela, pytona królewskiego, bazyliszki, legwany, badylarki czy bolity południowe. Nie można nie wspomnieć o botanicznych ciekawostkach. Jak zapowiada Sebastian Kulawiak z MZUK-u, w nowym obiekcie znajdą się egzemplarze palm i roślin fikusowych, storczyk obuwik czy trawa turówka wonna zwana również żubrówką.

W niedawno powstałym Centrum Edukacji Ekologicznej pojawią się także pamiątki po poprzednim Egzotarium. Wśród nich rzeźba panienki z warkoczem. Łączna wartość inwestycji to około 64 miliony zł, z czego ponad 2 miliony to koszt pozyskania zwierząt i roślin.

Sosnowiec automat dla ptaków

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec. To będzie nowa atrakcja dla najmłodszych w Parku Kuronia? Miejski Zakład Usług Komunalnych ogłosił konkurs

Autor: Urszula Gołkowska

29/05/2023

W Sosnowcu powstaje Egzotarium

Może Cię zainteresować:

Pytony, bazyliszki, legwany, ciekawe rośliny... Co jeszcze zobaczymy w sosnowieckim Egzotarium? Aranżacja obiektu potrwa kilka miesięcy

Autor: Urszula Gołkowska

24/03/2023