Budowa nowego Egzotarium, które ma szanse stać się turystyczną wizytówką Sosnowca, powoli dobiega końca. Jak postępują prace?

W Sosnowcu powstaje obiekt, który ma stać się nową turystyczną wizytówką miasta. Egzotarium będzie można zwiedzać jeszcze w tym roku. A jak obiekt wygląda teraz? Zobaczcie.

Przy ulicy Piłsudskiego widać już nie tylko przeszklone ściany powstającego budynku. W środku również trwają prace, których zakończenie zaplanowano w tym roku. Łączna wartość inwestycji szacowana jest na 64 milionów złotych, z czego ponad 2 miliony to koszt sprowadzenia zarówno roślin, jak i zwierząt.

Goście będą zwiedzać obiekt podążając wyznaczoną ścieżką. Najpierw przeprowadzi ich ona przez strefę z akwariami. Następnie zobaczą szklarnię podzieloną na trzy sekcje tematyczne. Znajdą się w nich okazy związane z tropikami, pustyniami oraz klimatem śródziemnomorskim. Na piętrze otworzy się mały lokal, gdzie zmęczeni goście będą mogli wypić kawę. Drugi poziom obiektu zawierać też będzie sale dydaktyczne. Jak tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miasta, częstymi odwiedzającymi Egzotarium mają być grupy szkolne. Obiekt spełni także rolę placówki badawczej.

– Jako ogród botaniczno-zoologiczny bierzemy udział w programach ochrony zarówno roślin, jak i zwierząt. Podpisaliśmy porozumienie w sprawie chomików europejskich, które będą się u nas mnożyć, a potem będą wypuszczane w Jaworznie. Planujemy również prowadzić blogi mówiące o życiu tych zwierząt – mówi Marlena Siwiec, zastępca dyrektora Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Sosnowcu.

W nowym obiekcie znajdzie się również miejsce dla pamiątek po poprzednim budynku. W zmodernizowaną przestrzeń wkomponowane zostaną rzeźby dzieci i panienki z warkoczem. Wiemy już także, jakie zwierzęta obejrzą goście. W Egzotarium zamieszkają węże, legwany, kajman, pajęczaki i owacy. Nie zabraknie też rzadkich gatunków flory.

W Sosnowcu powstaje Egzotarium

Może Cię zainteresować:

Pytony, bazyliszki, legwany, ciekawe rośliny... Co jeszcze zobaczymy w sosnowieckim Egzotarium? Aranżacja obiektu potrwa kilka miesięcy

Autor: Urszula Gołkowska

24/03/2023

Plac Papieski na ukończeniu

Może Cię zainteresować:

Tysiąc drzew, zielony labirynt, ponad 4 miliony złotych. Park w Zagórzu jest już gotowy, trwają ostatnie prace [ZDJĘCIA]

Autor: Martyna Urban

25/04/2023