Będzie dofinansowanie dla ważnej inwestycji w Dąbrowie Górniczej. To 20 milionów złotych, a pieniądze pochodzić będą z Polskiego Ładu

Bank Gospodarstwa Krajowego obiecał dofinansowanie – w wysokości 20 milionów złotych – budowy niemal kilometrowego łącznika ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego.

Fot. UM Dąbrowa Górnicza
20 milionów złotych na budowę łącznika

Otrzymaliśmy z Banku Gospodarstwa Krajowego obietnicę dofinansowania – informuje dąbrowski magistrat. – Obietnica ma związek z wnioskiem miasta do BGK o zmianę zakresu inwestycji. Dwukrotnie ogłaszaliśmy bowiem przetargi na zaprojektowanie i budowę łącznika oraz przebudowę części aleja Zagłębia Dąbrowskiego (od ulicy Tysiąclecia do ulicy Wybickiego). Niestety, najniższe oferty opiewały na 42 i 49 mln zł, więc postępowania zostały unieważnione.

Miasto wystąpiło więc do Banku Gospodarstwa Krajowego o „możliwość wydatkowania 20 mln zł z Polskiego Ładu na realizację inwestycji w zakresie ograniczonym tylko do budowy łącznika ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego”. W poniedziałek, 30 stycznia, przyszła a banku pozytywna odpowiedź, dzięki której miasto może ogłosić kolejny przetarg dotyczący 900-metrowego łącznika biegnącego wzdłuż torów.

Budowa łącznika wiąże się z częściową przebudową ronda przy ulicy Konopnickiej, a także – z budową innego ronda, z którego ruch poprowadzony zostanie na nową drogę.

Mat. UM Dąbrowa Górnicza

Dzięki przedłużeniu ul. Kolejowej do ul. Sobieskiego stworzyliśmy alternatywę dla przejazdu przez śródmieście. Ta alternatywa będzie miała całkowite uzasadnienie właśnie dzięki budowie łącznika ul. Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego, bo obecnie ulice Kraszewskiego, Kotarbińskiego i Konarskiego nie są przygotowane na obsługę takiego ruchu – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Jak informuje magistrat, nowa droga połączy się z istniejącym wiaduktem na ul. Granicznej. Pierwszeństwo w tym miejscu będą mieć kierowcy jadący wzdłuż nowej „obwodnicy”. Na nowej drodze zostanie wydzielony pas do lewoskrętu w kierunku ulicy Łączącej. Ponadto w planach jest wyznaczenie pasa ułatwiającego włączenie się do ruchu właśnie od ulicy Łączącej (z wiaduktu) w kierunku alei Zagłębia Dąbrowskiego.

Nowe autobusy

Może Cię zainteresować:

Nowoczesne, hybrydowe autobusy pojawiły się w zajezdni w Gołonogu. Wkrótce wyjadą na ulice. Będą obsługiwać między innymi linię 808

Autor: Redakcja

23/01/2023

Przystanki w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

W zeszłym roku Zarząd Transportu Metropolitalnego wymienił w Dąbrowie Górniczej 53 wiaty przystankowe. Miasto wybrało już 27 nowych lokalizacji

Autor: Redakcja

13/01/2023