Będą pomiary hałasu na torowiskach w Sosnowcu. Tramwaje Śląskie miały skargi

Tramwaje Śląskie chcą zlecić pomiary hałasu na swoich torowiskach w Sosnowcu. To efekt skarg zgłaszanych przez mieszkańców – przyznają sami tramwajarze. Jak podają sprawdzone ma zostać 25 punktów w mieście. Jeśli okaże się, że jeżdżące tramwaje generują tam zbyt wiele hałasu, to konieczne będzie szlifowanie szyn.

fot. Tramwaje Śląskie
Tramwaj w Sosnowcu

Tramwaje Śląskie ogłosiły przetarg na wykonanie „okresowych, wymaganych przepisami, pomiarów poziomów hałasu w środowisku, w związku z oddziaływaniem komunikacji tramwajowej” na terenie Sosnowca. Jak wynika ze specyfikacji zamówienia spółka proponuje wykonawcy zadania, opierając się na skargach od mieszkańców, 25 lokalizacji do przeprowadzenia pomiarów. Na liście znajdziemy m.in. :


- ul. Baczyńskiego (m.in. w obrębie pętli Milowice)

- ul. Piłsudskiego

- ul. Sienkiewicza (m.in. w obrębie skrzyżowania z ul. Warszawską)

- ul. 3 Maja (min. na wysokości budynku Sali Widowiskowo-Koncertowej "Muza", w obrębie skrzyżowania z ul. Mościckiego, na wysokości CH Plejada, na wysokości Osiedla Środula )

- ul. Żeromskiego w obrębie skrzyżowania z ul. Mariacką

- ul. Mariacka w obrębie skrzyżowania z ul. Nowopogońską

- ul. G. Narutowicza (m.in. w obrębie osiedla Sielec Zamkowa)

- ul. 11 Listopada w obrębie ronda Żołnierzy Wyklętych

- ul. Kornela Makuszyńskiego w obrębie skrzyżowania z ul. Batalionów Chłopskich

- ul. mjr H. Dobrzańskiego – Hubala


- Owszem, dostajemy skargi na hałas od mieszkańców i mamy świadomość, że skarżący w części mają rację – mówi nam Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich. Jak tłumaczy hałas to efekt zużycia torowisk i pojawiających się na nich nierówności. Czy coś da się z tym zrobić/ Tak, wyszlifować. Jest jednak jedno „ale”.

- Nie mamy swojej szlifierki. Do tej pory wynajmowaliśmy ją od zewnętrznych podmiotów, ale to się wiązało z dużymi kosztami. Dlatego zdecydowaliśmy się na zakup własnej szlifierki w ramach unijnego dofinansowania. W październiku powinna ona już do nas trafić – zapowiada Zowada.

Specyfikacja zamówienia potwierdza ten optymistyczny scenariusz. Zgodnie z nią pomiary hałasu w Sosnowcu mają zostać wykonane w dni robocze w terminie do 15 listopada.

Nowa linia tramwajowa Sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Tramwaje pojechały nową linią w Sosnowcu – Zagórzu. Samorządowcy chcą budować dalej

Autor: Michał Wroński

19/12/2022

Pociąg Kolei Śląskich na stacji Katowice

Może Cię zainteresować:

Najpierw zwolnią pociągi, zmieni się rozkład jazdy, a potem... Nadchodzi koszmar pasażerów, czyli przebudowa katowickiego węzła kolejowego

Autor: Michał Wroński

26/09/2023