ArcelorMittal Poland szykuje się do modernizacji wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej

Jeszcze w marcu ArcelorMittal Poland rozpocznie modernizację wielkiego pieca na terenie swojej huty w Dąbrowie Górniczej. Będzie to największa modernizacja wielkiego pieca przeprowadzana kiedykolwiek w Polsce. Ma trwać trzy miesiące i kosztować ponad 720 mln zł.

mat. ArcelorMittal Poland
Huta Arcelor Mittal Poland Dąbrowa Górnicza

Po tym jak z początkiem stycznia ArcelorMittal Poland na terenie swojej huty w Dąbrowie Górniczej wznowił (po kilkumiesięcznej przerwie) pracę wielkiego pieca nr 3 w zakładzie tym działały dwa takie urządzenia. Taki stan rzeczy już wkrótce się jednak zmieni. Jeszcze w marcu koncern rozpocznie bowiem modernizację wielkiego pieca nr 2, która prowadzona będzie przez kolejne trzy miesiące.

- To będzie największa modernizacja wielkiego pieca przeprowadzana kiedykolwiek w Polsce. Dla ArcelorMittal Poland to także największy projekt inwestycyjny od czasu budowy walcowni gorącej w Krakowie – informuje Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Inwestycja pozwoli zredukować emisje CO2

Przedsięwzięcie ma kosztować ponad 720 mln zł i obejmować prace standardowo wykonywane podczas dużych remontów, takie jak m.in. wymiana wyłożenia węglowego w garze pieca, ale koncern sporo uwagi chce też poświęcić aspektom środowiskowym.

- Dzięki realizacji projektów badawczo-rozwojowych na wielkim piecu powstaną instalacje pilotażowe – zamknięty układ chłodzenia o innowacyjnej konstrukcji chłodnic oraz nowoczesna i proekologiczna oczyszczalnia gazu wielkopiecowego. Wdrożenie tych przedsięwzięć pozwoli na m.in. zwiększenie efektywności wykorzystania wody chłodzącej oraz na zmniejszenie ilości odpadów i dalsze zagospodarowanie gazu wielkopiecowego jako paliwa. W hali lejniczej zabudujemy nowy system odpylania, co przełoży się nie tylko na poprawę warunków pracy pracowników, ale i na niższe emisje pyłowe z instalacji - wyjaśnia Frederik Van De Velde.

Ograniczyć wpływ pracy pieca na środowisko ma też wymiana zestawów dyszowych. Jak wyjaśnia spółka nowe urządzenia, dzięki dwóm lancom, będą mogły spalać gaz koksowniczy lub ziemny oraz pył węglowy, co pozwoli firmie zredukować emisje CO2.

To dowód, że chcemy rozwijać hutnictwo w Polsce: deklaruje ArcelorMittal Poland

Poza aspektami środowiskowymi, ważnym celem modernizacji jest także zwiększenie niezawodności instalacji. Zapewnić ma to m.in. modernizacja systemu automatyki wraz z instalacją najnowszej generacji sterowników oraz nowy system załadunku pieca, który pozwoli na większą kontrolę nad podawaniem materiałów wsadowych.

– Przed hutnictwem ogromne wyzwanie związane z dekarbonizacją. ArcelorMittal chce osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2050. Pracujemy nad nowymi technologiami, ale jednocześnie ograniczamy emisje CO2 w obecnie pracujących instalacjach. Należy pamiętać, że stal jest materiałem, bez którego dekarbonizacja innych sektorów gospodarki nie będzie możliwa – wykorzystywana jest nie tylko w zrównoważonym transporcie, ale i do budowy odnawialnych źródeł energii, choćby turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych – komentuje Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

- Ta ogromna inwestycja to najlepszy dowód na to, że chcemy nadal rozwijać hutnictwo w Polsce i dekarbonizować nasze procesy – dodaje.