Zrobili to! Koszykarze MKS Dąbrowa Górnicza znów zdobyli Alpe Adria Cup. W finale pokonali zespół z Timișoary

Koszykarze MKS Dąbrowa Górnicza jako pierwszy zespół w historii rozgrywek Alpe Adria Cup obronili trofeum. W finale pokonali dwoma punktami drużynę z Timișoary. MVP turnieju został amerykański rozgrywający MKS – Tayler Persons.

Przypomnijmy – Alpe Adria Cup to pucharowe rozgrywki dla klubów z Europy Środkowej, które są organizowane od 2015 roku. Uczestniczą w niej drużyny z siedmiu krajów: Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii. W zeszłym roku po trofeum sięgnęli koszykarze MKS wygrywając Final Four w wiedeńskiej Hallmann Dome. W półfinale pokonali BC Komárno, natomiast w finale gospodarzy, BC GGMT Wiedeń.

Tegoroczny turniej Final Four również rozegrany został w Austrii, tym razem jednak w Kapfenbergu, w hali Walfersam. W półfinale podopieczni trenera Borisa Balibrei pokonali czeski BK Redstone Olomoucko po dogrywce, a środowym – wieczornym finale zmierzyli się z SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timișoara (zespół z Rumunii w półfinale wygrał z gospodarzami turnieju, OSC Capital Bulls).

Finał był bardzo emocjonującym widowiskiem. Zaczęło się od trafień Tyreeka Scott-Graysona i kilkupunktowego prowadzenia ekipy z Timișoary. Na szczęście współpraca Taylera Personsa z Nicolasem Carvacho zaczęła przynosić efekty i po pierwszej kwarcie – po zdobyciu sześciu „oczek” z rzędu – to MKS prowadził jednym punktem (22:21). Początek drugiej kwarty był dla MKS jeszcze lepszy niż końcówka pierwszej – zespół trebera Borisa Balibrei zdobył osiem punktów z rzędu. Timișoara po kilku minutach wróciła do gry, ale na przerwę prowadząc (46:42) schodzili koszykarze MKS.

Po przerwie długo nie było wiadomo, który z finalistów zdobędzie puchar. Timișoara odrabiała straty, ale zespół MKS nie pozwolił na to, aby losy meczu odwróciły się na korzyść rywala. Po trzeciej kwarcie było 66:62 dla koszykarzy z Dąbrowy Górniczej, jednak w ostatniej części gry toczyła się zacięta walka o zwycięstwo. Z jednej strony Luka Mitrović, z drugiej – Carvacho i Lovell Cabil starali się przechylić szalę zwycięstwa, ale 107 sekund przed końcem był remis 83:83. Czas wziął trener Balibrea, ale w końcówce znów oglądaliśmy wymianę – punkt za punkt. W ostatniej akcjo meczu sprawy w swoje ręce wziął Tayler Persons. 28-letni rozgrywający trafił za „dwa” zapewniając MKS puchar, a sobie tytuł najbardziej wartościowego zawodnika.

SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timișoara – MKS Dąbrowa Górnicza 88:90 (21:22, 21:24, 20:20, 26:24).
Timișoara:
Kesar 24, Mitrović 23, Gajić 14, Mirković 11, Scott-Grayson 8, Lazar 6, Petrescu 2, Simmons i Schipor 0.
MKS:
Cabbill i Carvacho po 18, Garcia 15, Williams 14, Persons 9, Wilczek 8, Kulikowski and Słupiński po 3, Kucharek 2, Piechowicz 0.

MKS w finale Alpe Adria Cup

Może Cię zainteresować:

Koszykarze MKS Dąbrowa Górnicza znów zagrają w finale Alpe Adria Cup. Czy powtórzą sukces sprzed roku?

Autor: Grzegorz Lisiecki

13/03/2024

Alpe Adria Cup MKS

Alpe Adria Cup: koszykarze MKS Dąbrowa Górnicza będą bronić pucharu w austriackim Kapfenbergu. W półfinale Final Four zagrają z czeskim BK Redstone

Autor: Redakcja

08/03/2024

MKS w finale Alpe Adria Cup pokonał zespół z Wiednia

Koszykarze MKS Dąbrowa Górnicza zdobyli w Wiedniu Alpe Adria Cup! Gwinejczyk Ousmane Drame został MVP turnieju