Zmiany w rozkładach ZTM. Część linii autobusowych zostało zawieszonych w związku z sytuacją pandemiczną

W związku z pogorszającą się sytuacją pandemiczną i wprowadzeniem nauki w szkołach w trybie zdalnym ZTM zdecydowało się na zmiany w rozkładzie jazdy. Część linii autobusowych zostało zawieszonych, a inne będą kursować w dni nieszkolne - robocze.

fot. ZTM
Electric bus autobus elektryczny 2020 pkm katowice 2

Od 31 stycznia Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadzi zmiany w rozkładzie jazdy. Swoją decyzję poparł pogarszającą się sytuacją pandemiczną. Część kierowców odbywa kwarantannę, a oprócz tego rząd wprowadził nauczanie zdalne. W związku z tym kursy 20 linii zostało zawieszonych - żadna w obrębie Zagłębia. Natomiast część ok. 70 linii będzie kursować w dni robocze nieszkolne.

– Obowiązywanie tego typu rozkładów oznacza w wielu przypadkach utrzymanie stosunkowo dużej liczby połączeń w szczytach, tj. do ok. godziny 8 oraz po godzinie 14 oraz zmniejszenie oferty przewozowej w godzinach okołopołudniowych i popołudniowych – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Na terenie Zagłębia tylko jedna linia najczęściej wybierana była przez uczniów. W związku z tym autobus linii nr 911 - kursujący między Katowicami, Sosnowcem a Czeladzią będzie dostępny dla pasażerów w dni robocze, nieszkolne. Rozkład dostępny na stronie ZTM.

Rozkład jazdy będzie się zmieniał

Rzecznik prasowy zwraca się z prośbą do pasażerów o bieżące sprawdzania rozkładu jazdy.

Pasażerom mocno rekomendujemy, aby rozkłady jazdy sprawdzać w internecie przed wyjściem z domu – apeluje w imieniu organizatora komunikacji miejskiej.

Zmiany obejmą także rozkład trolejbusów na liniach A, B i C. Podobnie jak w przypadku wielu linii autobusowych zostanie wprowadzony rozkład jazdy roboczy nieszkolny.

ZTM apeluje także o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych w środkach komunikacji miejskiej - przede wszystkim zakrywanie maseczką ust i nosa. Od 25 stycznia przewoźnicy autobusowi, tramwajowi i trolejbusowi mogą wprowadzać w swoich pojazdach tzw. strefy ochronne, a to wiąże się z brakiem możliwości zakupu biletów u kierowcy.

W związku z tym ZTM zachęca do korzystania z innych kanałów sprzedaży, m.in. z automatów biletowych, aplikacji mobilnych, czy też stacjonarnych punktów sprzedaży czytamy w komunikacie.