Zmiana zasad kwarantanny i izolacji. Dla wybranych grup zawodowych czas jej trwania został skrócony

Od 2 lutego zmienił się czas trwania kwarantanny i izolacji. Modyfikacja objęła pracowników ochrony zdrowia oraz służby mundurowe. Dla pozostałych grup zawodowych czas ich trwania nie uległ zmianie.

fot. Pixaby
Coronavirus gb56ac8885 1920

Od środy, 2 lutego zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące kwarantanny. Od tego dnia osoby pracujące w ochronie zdrowia oraz służbach mundurowych będą mieć skróconą kwarantannę.

Skrócony czas izolacji

Zmianie ulega także okres izolacji domowej. Odtąd zawody medyczne i żołnierze mają skrócony czas izolacji do 7 dni - od dnia uzyskania pierwszego dodatniego testu na koronawirusa. Inną możliwością skrócenia jej czasu jest wykonanie testu nie wcześniej niż w piątej dobie. W przypadku negatywnego wyniku, izolacja zostaje skrócona do 5 dni.

- Jeżeli jego wynik będzie ujemny, to osoby ze służb medycznych oraz mundurowych zostaną zwolnione z izolacji - zapowiedział 29 stycznia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

Krótszy czas kwarantanny

Na jednej z konferencji premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosili, że od 25 stycznia kwarantanna będzie trwała 7 dni zamiast 10. Oznacza to, że ci, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, ale nie mają objawów zostaną objęci 7 dniowym przymusem pobytu w domu. Nie zmienił się jednak czas trwania izolacji dla osób z pozytywnym testem na COVID-19, nadal trwa 10 dni.

Decyzja została podjęta przez rząd w związku z rosnącą liczbą nowych przypadków zakażeń wariantem Omikron oraz zwiększającą się liczbą kwarantann domowych.

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Badania dla mam w Sosnowcu

Maj MAMY w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim

Tężnia solankowa w Dąbrowie Górniczej

Tężnia solankowa w Strzemieszycach Wielkich

Szpital miejski w sosnowcu

Odwiedziny w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu wracają

Remont szpitala w Czeladzi

Efekty modernizacji czeladzkiego szpitala

Ola Łukasiewicz

Mecz z udziałem prezydenta miasta na rzecz 14-letniej Oli

8721488587019 original

To już dziś - Światowy Dzień Rzucania Palenia