W Dąbrowie Górniczej „Na piechotę też jest fajnie”? Mapy i wizualizacje zapowiadają zmiany w mieście

Paulina Gałbas, 24Zagłębie
Bas Tajpan, finalista programu Lego Masters, buduje z klocków makietę dworca

W CH Pogoria odbyło się wydarzenie „Na piechotę też jest fajnie” będące częścią kampanii „Zielone Światło dla dąbrowian”. Każdy, kto przybył komunikacją miejską mógł liczyć na upominek. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, a gościem specjalnym był finalista Lego Masters.

10 grudnia w CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie będące częścią kampanii „Zielone Światło dla dąbrowian”.

Komunikacja miejska, rower lub... 

Wydarzenie miało zachęcić mieszkańców do podróżowania komunikacją miejską, rowerem, bądź pieszo. Każdy, kto okazał niedawno skasowany bilet lub miał zdjęcie zaparkowanego przed galerią roweru, mógł liczyć na jeden z upominków. Wybierać można było między czapkami, koszulkami, odblaskami, światełkami do roweru czy plecakami. 

Na najmłodszych czekały zagadki oraz puzzle. Po poprawnej odpowiedzi na pytania lub dobrym ułożeniu układanki, dzieci również mogły liczyć na „zielony” upominek. 

Czas na zmiany

Na pasażu, przed wejściem do galerii, pod ruchomymi schodami dostępne było specjalnie przygotowane stoisko. Oglądać można było mapy i wizualizacje zapowiadającą zmiany, jakie mają zajść w Dąbrowie Górniczej. O planach - miasto ma stać się bezpieczniejsze i przyjaźniejsze dla komunikacji miejskiej i rowerowej - mówił Tobiasz Nykamowicz, specjalizujący się w projektowaniu przyjaznych mieszkańcom rozwiązań drogowych i rowerowych. 

Na mapach i wizualizacjach chcemy pokazać mieszkańcom, jak w efekcie remontów zmieni się Dąbrowa Górnicza. Widząc szczegóły, łatwiej dyskutować o tym, czy będzie wygodniej i bezpieczniej przejść przez tunel pod torami, który powstaje przy dworcu PKP zamiast – jak dotąd, czekać na przejazd pociągu – wyjaśnia Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. – Podobnie z przebiegiem dróg rowerowych, nowymi rondami, bezpiecznymi przejściami dla pieszych, czy zintegrowanymi przystankami tramwajowo-autobusowymi, które powstaną w rejonie Alei Róż i na wysokości osiedla Manhattan – dodaje.

Bas Tajpan i makieta dworca 

Ze swoją makietą dworca w Dąbrowie Górniczej, zbudowaną z klocków lego, przyjechał finalista programu Lego Masters - Bas Tajpan. Jest to wstępna, nieskończona jeszcze wersja projektu, a już na jej potrzeby artysta użył ponad 5 tys. klocków. Każdy chętny mógł zrobić sobie zdjęcie z autorem makiety. Nie zabrakło również chętnych po autografy. 

Bas Tajpan, finalista programu Lego Masters, buduje z klocków makietę dworca

czytaj więcej:

Patryk Ziętara i Bartek Mazurkiewicz na planie Lego Masters

120 tys. klocków Patryka Ziętary. Pod choinką były kolejne

Tramwaj zimą

Dodatkowe połączenia tramwajowe w sylwestra 2021

Christmas tree

Czy świąteczna choinka może powstać z odpadów?

Dg2

Świąteczne ozdoby Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Zobacz

Mikołajki potrwają dwa dni

Mikołajki w Czeladzi już w weekend. Co nas czeka?

Przedstawienie będzie można zobaczyć 4 grudnia

„Królowa Śniegu” w Kopalni Kultury

Mentor

Nowy album zespołu Mentor z Sosnowca