Zielone przystanki w Dąbrowie Górniczej już gotowe. Dziewięć wiat zyskało miano ekologicznych

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej postanowił zazielenić przystanki autobusowe. Przy dziewięciu wiatach zasadzono żółte i pomarańczowe odmiany berberysów i ligustry jajowate, a także drzewa – pospolite buki i graby. - Zamysł jest taki, żeby latem dzięki roślinom zapewnić pasażerom cień - wyjaśnia dąbrowska urzędniczka.

Przystanki w Dąbrowie Górniczej zazieleniały. Urząd Miejski zadbał, by mieszkańcy w kolejnym sezonie letnim mogli odetchnąć w cieniu krzewów. Zarząd miasta zadbał o to, by do zasadzeń wybrano odpowiednie gatunki roślin. I tak przy wiatach od połowy listopada rosną: berberysy, ligustry jajowate, pospolite buki i graby, które będą nadawać się formowania z nich żywopłotu. Uzupełnieniem dla wymienionych drzew i krzewów są posadzone przy wiatach rozplenice japońskie, czyli ozdobne trawy, których efekty wziualne będzie można podziwiać wiosną 2023 roku.

Zamysł jest taki, żeby latem dzięki roślinom zapewnić pasażerom cień oraz sprawić, by tylne ściany wiat nie nagrzewały się od słońca – wyjaśnia Agnieszka Raus, kierownik Referatu Zieleni i Oczyszczania w Wydziale Infrastruktury Miejskiej.

Drzewa i krzewy zasadzono na przystankach autobusowych przy ulicach: Grynia, Legionów Polskich, Łączącej, Konopnickiej, Oddziału AK Ordona, Rapackiego i 11 Listopada.

Mieszkańcy ocenią pomysł

Jak wyjaśnia wiceprezydent miasta - Damian Rutkowski Dąbrowa Górnicza inwestuje w zieleń. Natomiast projekt zielonych przystanków ma charakter pilotażowy, ponieważ jego wykonanie ocenią mieszkańcy miasta.

Chcemy sprawdzić, jak taką propozycję ocenią mieszkańcy oraz jak w tych konkretnych lokalizacjach będą znosić to rośliny – podkreśla Damian Rutkowski.

Inspiracją dla stworzenia ekologicznych wiat był pomysł zgłoszony do ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego. Uzgodniony ze współautorami projekt w pełnej wersji zostanie zrealizowany w przyszłym roku na przystanku Osiedle Mydlice Szpital (kierunek centrum).