Zakaz ogrzewania domów węglem od 2028 roku? Odważna deklaracja podczas Śląskiego Konwentu Klimatycznego.

Za 7-8 lat w województwie śląskim powinien zostać wprowadzony zakaz ogrzewania domów jednorodzinnych węglem. Tak przynajmniej twierdzi Jakub Chełstowski, marszałek województwa. - Sejmik tej kadencji, obecny zarząd, powinien wyznaczyć datę odejścia od spalania węgla - zaznaczył podczas Śląskiego Konwentu Klimatycznego.

Śląski Urząd Marszałkowski
Sejmik tej kadencji, obecny zarząd, powinien wyznaczyć datę odejścia od spalania węgla w sektorze komunalnym - mówił Chełstowski

Śląski Konwent Klimatyczny „Climate-Con” został otwarty w poniedziałek, 22 listopada, na Stadionie Śląskim. Podczas rozpoczynającej to wydarzenie konferencji prasowej wystąpił między innymi marszałek Jakub Chełstowski, który przedstawił odważną deklarację dotyczącą ogrzewania domów jednorodzinnych węglem.

- Sejmik tej kadencji, obecny zarząd, powinien wyznaczyć datę odejścia od spalania węgla w sektorze komunalnym, mam tutaj na myśli domki jednorodzinne (...) Musi to być data racjonalna, ale moja prywatna opinia jest taka, że musi to być najpóźniej 2028 lub 2029 rok - powiedział Chełstowski.

Dodał, że od tego zależy jakość życia mieszkańców regionu. Przypomniał także, że w najbliższych latach województwo śląskie może otrzymać prawie pięć miliardów euro z Unii Europejskiej, co znacząco może wpłynąć na przyśpieszenie zmian dotyczących ochrony środowiska i klimatu.

- To nie tak, że przedstawimy uchwałę i nie będziemy się interesować, co dalej. Wręcz przeciwnie. Musimy stworzyć system, by pomóc mieszkańcom i przekonać ich do wymiany źródeł ciepła - podkreślił.

Czym jest konwent klimatyczny?

„Climate-Con” to pierwszy w historii Śląski Konwent Klimatyczny, który potrwa dwa dni.

- Województwo śląskie znajduje się w przededniu transformacji energetycznej, która na nowo zdefiniuje nasz region, od dziesięcioleci utożsamiany z przemysłem ciężkim. To nie tylko wielkie wyzwanie, ale i szansa, żeby wykorzystać ten moment na zmianę sposobu myślenia i podniesienie świadomości w zakresie poprawy jakości środowiska, przede wszystkim powietrza - powiedział marszałek Chełstowski, zapowiadając to wydarzenie.

W ramach Śląskiego Konwentu Klimatycznego zaplanowano kilkanaście sesji tematycznych, a także warsztaty. Dotyczą one m.in. poprawy jakości powietrza, możliwości finansowania projektów proekologicznych, transportu zeroemisyjnego czy wpływu zmian klimatycznych na zdrowie psychiczne.

czytaj więcej:

Elektrociepłownia Będzin

Elektrociepłownia ma zapłacić górniczej spółce 6,5 mln zł

Projekt nowej siedziby Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu

W Sosnowcu powstanie nowa siedziba pogotowia ratunkowego

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Butelkomat Sosnowiec Carrefour 4

Carrefour Sosnowiec pokazuje, jak można zarobić na śmieciach

Mega Paka dla Dzieciaka Sonowiec

„Mega Paka dla Dzieciaka”. Dom dziecka obdarowany przez ZPS

CiepłoBus

Przyszła zima, na ulice miasta wraca CiepłoBus

Park Wodny w Dąbrowie

Z Parku Wodnego w Dąbrowie ewakuowano ponad 100 osób