Zakaz ogrzewania domów węglem od 2028 roku? Odważna deklaracja podczas Śląskiego Konwentu Klimatycznego.

Za 7-8 lat w województwie śląskim powinien zostać wprowadzony zakaz ogrzewania domów jednorodzinnych węglem. Tak przynajmniej twierdzi Jakub Chełstowski, marszałek województwa. - Sejmik tej kadencji, obecny zarząd, powinien wyznaczyć datę odejścia od spalania węgla - zaznaczył podczas Śląskiego Konwentu Klimatycznego.

Śląski Urząd Marszałkowski
Sejmik tej kadencji, obecny zarząd, powinien wyznaczyć datę odejścia od spalania węgla w sektorze komunalnym - mówił Chełstowski

Śląski Konwent Klimatyczny „Climate-Con” został otwarty w poniedziałek, 22 listopada, na Stadionie Śląskim. Podczas rozpoczynającej to wydarzenie konferencji prasowej wystąpił między innymi marszałek Jakub Chełstowski, który przedstawił odważną deklarację dotyczącą ogrzewania domów jednorodzinnych węglem.

- Sejmik tej kadencji, obecny zarząd, powinien wyznaczyć datę odejścia od spalania węgla w sektorze komunalnym, mam tutaj na myśli domki jednorodzinne (...) Musi to być data racjonalna, ale moja prywatna opinia jest taka, że musi to być najpóźniej 2028 lub 2029 rok - powiedział Chełstowski.

Dodał, że od tego zależy jakość życia mieszkańców regionu. Przypomniał także, że w najbliższych latach województwo śląskie może otrzymać prawie pięć miliardów euro z Unii Europejskiej, co znacząco może wpłynąć na przyśpieszenie zmian dotyczących ochrony środowiska i klimatu.

- To nie tak, że przedstawimy uchwałę i nie będziemy się interesować, co dalej. Wręcz przeciwnie. Musimy stworzyć system, by pomóc mieszkańcom i przekonać ich do wymiany źródeł ciepła - podkreślił.

Czym jest konwent klimatyczny?

„Climate-Con” to pierwszy w historii Śląski Konwent Klimatyczny, który potrwa dwa dni.

- Województwo śląskie znajduje się w przededniu transformacji energetycznej, która na nowo zdefiniuje nasz region, od dziesięcioleci utożsamiany z przemysłem ciężkim. To nie tylko wielkie wyzwanie, ale i szansa, żeby wykorzystać ten moment na zmianę sposobu myślenia i podniesienie świadomości w zakresie poprawy jakości środowiska, przede wszystkim powietrza - powiedział marszałek Chełstowski, zapowiadając to wydarzenie.

W ramach Śląskiego Konwentu Klimatycznego zaplanowano kilkanaście sesji tematycznych, a także warsztaty. Dotyczą one m.in. poprawy jakości powietrza, możliwości finansowania projektów proekologicznych, transportu zeroemisyjnego czy wpływu zmian klimatycznych na zdrowie psychiczne.

czytaj więcej:

Sosnowiec katowice tramwaj

Szybki tramwaj w Sosnowcu, szybsza kolej do Katowic

Elektrociepłownia Będzin

Elektrociepłownia ma zapłacić górniczej spółce 6,5 mln zł

Projekt nowej siedziby Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu

W Sosnowcu powstanie nowa siedziba pogotowia ratunkowego

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Uratowany łabędź

Łabędź przymarzł do lodu. Akcja ratunkowa przy Kujawskiej

Urząd Miejski w Czeladzi

Rotacyjny system pracy w Urzędzie Miejskim. Co to oznacza?

Konferencja KO w Jaworznie

Związkowcy przejęli konferencję posłów KO w Jaworznie