Zagłębiowskie Centrum Onkologii: porody ze wsparciem emocjonalnym i psychologicznym, więcej badań diagnostycznych

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii, na oddziale noworodkowym, poszerzony został zakres badań diagnostycznych wykonywanych po porodzie. Od stycznia dodatkowo wykonywany jest między innymi przesiewowy test w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni.

fot. dabrowa-gornicza.pl
Nowy blok porodowy w ZCO

Na oddziale ginekologiczno-położniczym oraz noworodkowym w 2021 roku zostało przeprowadzonych wiele prac remontowych. Odnowiono blok operacyjny, a opiekę nad pacjentkami przejął nowy, wykwalifikowany zespół położnych.

W planach także konsultacje kardiologiczne

Nowy zespół położnych współpracuje z lekarzami. Ich głównym zadaniem są porody fizjologiczne. Pacjentki podczas porodu są otaczane wsparciem emocjonalnym. Oprócz opieki otrzymują także wsparcie psychologiczne.

– Zeszły rok rozpoczął drogę naszego szpitala do nowoczesnego położnictwa. Cieszymy się, że zmiany i zapoczątkowana modernizacja spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony pacjentek, które obdarzyły nas zaufaniem i powierzyły nam zdrowie swoje i swoich dzieci – mówi dr Tomasz Szczepanik, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Nowym personelem medycznym na oddziale, są tzw. doradcy laktacyjni, których kwalifikacje pozwoliły na zwiększenie liczby mam karmiących piersią.

– Poszerzono zakres badań diagnostycznych po porodzie, dzięki czemu u większości dzieci wykonywane jest USG głowy, jamy brzusznej oraz stawów biodrowych. Od stycznia w zakres podstawowych badań noworodków wprowadzono przesiewowy test w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni tzw. SMA – mówi Justyna Surmik.

Dr Surmik dodaje, że dodatkową możliwością są planowane konsultacje kardiologiczne, a także profilaktyka przeciwbólowa przed nieprzyjemnymi dla noworodka badaniami. Porodówka została wyposażona także w w sprzęt i aparaturę medyczną, który zdecydowanie zwiększył bezpieczeństwo wykonywanych procedur medycznych.

Porody rodzinne mimo pandemii

Na oddziale, pomimo trwającej pandemii COVID-19, udało przeprowadzić się tzw. porody rodzinne. Personel medyczny z zagłębiowskiej placówki szczególne wagę zwraca na kontaktu rodzica z dzieckiem, dlatego w przypadku każdych narodzin stosowano tzw. kontakt skóra do skóry.

– W naszym szpitalu można urodzić w pozycjach wertykalnych, skorzystać z aromaterapii, lub przezskórnej stymulacji nerwów prądem tzw. TENSA. Oferujemy również możliwość immersji wodnej, a w najbliższym czasie mamy nadzieję wprowadzić porody do wody – mówi dr Jacek Schab, ordynator Oddziału Położniczo–Ginekologicznego.

Oprócz specjalistycznej opieki okołoporodowej wielospecjalistyczny szpital może oferować pacjentkom opiekę pod kątem innych dolegliwości. W placówce, jako jednej z dwóch na Śląsku, prowadzona jest diagnostyka i leczenie cukrzycy ciążowej.