Zagłębie. Niech żyje Zagłębie. Witamy się z Państwem nowym portalem w regionie

Niech żyje? Niech żyje. A my to życie będziemy opisywać, analizować. Chwalić i krytykować. Nazywamy się 24Zagłębie.pl i tworzymy nowy portal w kluczowym regionie województwa śląskiego.

Logo 24 Zagłębie

Zagłębie od lat jest na swój sposób fascynującym zagadnieniem dla każdego obserwatora mieszkającego w dowolnym punkcie polepionego z wielu kawałków województwa. W tej administracyjnej układance nie ma regionu lepiej „ogarniętego”, współpracującego ze sobą na różnych szczeblach i konsekwentnie budującego swoją pozycję. Pamiętacie Częstochowę i serial pod tytułem: „zróbmy sobie województwo”, bo w Śląskim nie jest nam dobrze? Podobne głosy w Bielsku-Białej? Jaworzno, które nie przystąpiło do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii? W tym czasie Zagłębie po prostu robiło swoje.

To Zagłębie było pierwszym regionem górniczego województwa, które pożegnało się z węglem. Z wyzwaniami transformacji z niepokojem omawianymi po drugiej stronie Brynicy, tu zaczęto radzić sobie kilka lat wcześniej. I droga pokonana przez Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Będzin czy Czeladź, może być nauką dla śląskich miast, z Katowicami włącznie. Każde z miast Zagłębia ma oczywiście swoje problemy, w dużej mierze wynikające z wieloletniej eksploatacji przemysłowej i późniejszej likwidacji tego przemysłu na warunkach, które ani dla samorządów, ani dla mieszkańców nie były korzystne. Ale patrzymy dziś na Sosnowiec, patrzymy na Dąbrowę Górniczą, patrzymy na Będzin i Czeladź i widzimy więcej szans wykorzystanych niż niewykorzystanych.

Naszym zadaniem będzie pisanie o jednych i drugich. Jak każde szanujące się, niezależne medium, będziemy recenzować działania lokalnych polityków i samorządowców. Będziemy opisywać Państwa problemy, szukając zarówno ich przyczyn, jak i rozwiązań. Będziemy starać się, by portal 24Zagłębie był dla Państwa pierwszym źródłem informacji o regionie, najważniejszą w Zagłębiu platformą wymiany opinii i poglądów. Zaglądajcie nie tylko na 24Zagłebie.pl, ale i na nasz facebookowy profil – otwarty na Państwa spostrzeżenia i uwagi.

Jest jeszcze jeden aspekt bycia Zagłębiakiem, o który zamierzamy się troszczyć. To lokalna, konsekwentnie budowana tu zagłębiowska tożsamość, pielęgnowanie własnej historii i własnych bohaterów. Lokalna duma, lokalny patriotyzm to kluczowe składniki lokalnego sukcesu – dobrego życia, poprawy przestrzeni, która nas otacza, obywatelskości, zatracanej przez bezlitosne polityczne spory ponad naszymi głowami.

Zaglądajcie na 24Zagłębie.pl.