Za Sosnowcem „Fantastyka2022", czyli tydzień wydarzeń dla wszystkich fanów fantastyki

Za Sosnowcem trwający ponad tydzień projekt Zagłębiowskiej Mediateki, skierowany do wszystkich fanów fantastyki, komiksów, przenikania się kultur wschodu i zachodu oraz tych, którzy pragnęli poszerzyć swoje horyzonty w tym aspekcie.

FB/Stowarzyszenie trzy plansze
Fantastyka 2022 Sosnowiec

„Fantastyka2022 - Wschód i Zachów" - tydzień wydarzeń dla wszystkich fanów komiksów i świata fantastyki dobiegł końca. W programie znalazły się spotkania autorskie, koncert, strefa wirtualnej rzeczywistości, tematyczne prelekcje, pokazowa sesja gier RPG, konkursy – literacki i plastyczny, planszowisko oraz pokazy filmowe dla dzieci i dla dorosłych. Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny.

Spotkania i prelekcje

W programie tegorocznej „Fantastyki" odbyły się spotkania autorskie z: Pawłem Majką – autorem pierwszej polskiej powieści z uniwersum „Metro 2033”, Krzysztofem „Prosiakiem” Owedykiem – rysownikiem, twórcą komiksów, władcą Urłałcji. Na chętnych czekały również prelekcje:

  • Różnie widziane – o sztuce graficznej Wschodu i Zachodu” – Czym różni się komiks od mangi? Jakie różnice są mniej oczywiste niż wydaje się na pierwszy rzut oka?
  • „Promień Japanizujący” – prelekcja o tym, jak Japończycy adaptują kulturę zachodnią

Wielość atrakcji

Ponadto zorganizowano pokazową sesję RPG, Koncert zespołu Gaijin Blues, zacierającego granice między brzmieniami Wschodu i Zachodu, strefę VR z możliwością skorzystania z wirtualnych gogli. Odbył się również pokaz filmowy adaptacji najsłynniejszego dzieła Franka Herberta oraz filmu familijnego o dzielnej wojowniczce, która – aby powstrzymać nadciągające zło – musi odnaleźć ostatniego przedstawiciela zaginionej rasy.

Na wszystkich uczestników czekało planszowisko z rozmaitymi grami planszowymi, a także dwa konkursy - literacki i plastyczny.