Z okazji 125-lecia Teatru Zagłębia w Sosnowcu pojawią się nowe spektakle i koncerty. Zasadzone zostanie 125 drzew

Ten rok jest szczególny dla Teatru Zagłębia w Sosnowcu, który obchodzi swoje 125-lecie. Budynek stał się wówczas szóstą, stałą siedzibą teatru w Polsce. Teraz, z okazji jubileuszu, zorganizowano wiele wydarzeń.

Teatr Zagłębia
125 drzew na 125-lecie Teatry Zagłębia w Sosnowcu

125 lat temu w Sosnowcu powstał Teatr Zagłębia. Opierając się na planach Karola Steczkowskiego teatr wybudował sosnowiecki przedsiębiorca żydowskiego pochodzenia Janusz Szymański, właściciel hoteli i zakładów gastronomicznych. Teatr rozpoczął swoją działalność w lutym 1897 roku jako Teatr Zimowy, w 1918 roku przemianowany został na Teatr Polski, a w 1924 – na Teatr Miejski. Po wojnie stał się drugą sceną Teatru Śląskiego, a po 1955 roku funkcjonuje już pod obecną nazwą.

Spektakle, koncerty, drzewa…

Dla Teatru Zagłębia rok 2022 jest szczególnie ważny. To nie tylko rok jubileuszu. Wiadomo już bowiem, że placówkę czeka modernizacja i rozbudowa. Za kilka lat pojawi się nowa scena, która będzie powrotem do tradycji – w latach I wojny światowej przy teatrze działała bowiem scena letnia.

W roku jubileuszu oczekiwać można specjalnych spektakli – pierwszy zaplanowano na 1 kwietnia, będzie to „Poskromienie Złośnicy” Williama Shakespeare’a w reż. Jacka Jabrzyka z opracowaniem dramaturgicznym Huberta Sulimy. Będą też koncerty. Co więcej, na 125-lecie istnienia Teatru Zagłębia postanowiono zasadzić 125 drzew.

Sadzenie zaplanowano na 6 kwietnia w dzielnicy Maczki w Sosnowcu posadzone zostanie 125 dębów, które stworzą „las Teatru Zagłębia”. Ta niezwykła inicjatywa jest dobrym krokiem w stronę ochrony środowiska, w którym to każdego dnia wycinana jest duża liczba drzew. – Czekamy teraz na wyznaczenie dokładnego miejsca przez nadleśnictwo – wyjaśnia Roksana Wasilewska, rzeczniczka Teatru Zagłębia. Dodajmy, że wydarzenie jest otwarte i udział może wziąć każdy – teatr zaprasza swoich widzów.