Z okazji 120-lecia Sosnowca i 120 urodzin Jana Kiepury miasto świętuje przez cały rok

Ten rok jest dla Sosnowca czasem szczególnym. Miasto obchodzi swoje 120-lecie nadania praw miejskich oraz 120. urodziny Jana Kiepury. Z tej okazji odbyło się i odbędzie wiele wydarzeń.

W tym roku Sosnowiec obchodzi swoje 120 urodziny z tej okazji, a także z powodu 120. urodzin Jana Kiepury zaplanowano w mieście wiele atrakcyjnych wydarzeń.

Huczna rocznica

Maj był w dużej mierze poświęcony obchodom urodzin Jana Kiepury. W sosnowieckiej Muzie odbyła projekcja filmu „Kocham wszystkie kobiety", później składano kwiaty pod domem, w którym urodził się Kiepura oraz pod jego pomnikiem w Parku Sieleckim. Odbyła się także uroczysta gala operetkowa - było to wydarzenie łączące zarówno rocznicę nadania praw miejskich w Sosnowcu, jak i urodzin Jana Kiepury. Odbył się również konkurs trzech tenorów i sopran Poznańskiej Orkiestry Festiwalowej.

Postanowiliśmy uczcić te ważne dla Sosnowca rocznice wspaniałym koncertem – mówi prof. Marek Barański, prezes Związku Zagłębiowskiego.

W sobotę 4 czerwca na Placu Papieskim odbył się uroczysty koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który był zwieńczeniem uroczystości z okazji 120-lecia urodzin miasta i 30-lecia Diecezji Sosnowieckiej. Wydarzenie odbywało się w hołdzie powstańcom śląskim oraz tym, którzy im pomagali.

4 czerwca to przecież niezwykła data w najnowszej historii Polski, w 1989 roku mieliśmy częściowo wolne wybory parlamentarne. O tym wydarzeniu także pamiętajmy - mówił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

To nie koniec

To nie koniec tegorocznych wydarzeń w Sosnowcu. Przed miastem i mieszkańcami jeszcze spora dawka rozrywki. Rodzinny Bieg Bliżej Siebie - Bliżej życia zaplanowano na 11 czerwca przy hali sportowej, przy ul. Baczyńskiego 4. Dzień później odbędzie się mecz Fundacji Rób Dobro z Reprezentacją Artystów Polskich na Stadionie Ludowym. Zaplanowano również spływ kajakowy oraz Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków.

Już w tę sobotę (11 czerwca) w Parku im. Jacka Kuronia odbędzie się pierwsze edycja festiwalu muzyki ska, zaś 25 czerwca w tym samym miejscu wystąpią: Kabaret Nowaki, Kabaret Ani Mru Mru, Kabaret Czesuaf, Zdolni i Skromni.

Nie zapominać można o tygodniu dziecka, który w mieście trwał od 29 maja do 5 czerwca. W Parku Sieleckim wówczas powstało Wesołe Miasteczko. Atrakcje organizowane były w różnych miejscach miasta, a ich finał odbył się na Górce Środulskiej.

czytaj więcej:

Sosnowiecki Iwent Komediowy 2022

Kabaretowy wieczór na Sosnowieckim Iwencie Komediowym

Festiwal muzyki ska w Sosnowcu

Pierwsze edycja Sosno Ska Party 11 czerwca

120-lecie Sosnowca

Wydarzenia z okazji 120-lecia Sosnowca

Muzeum schoena

Wystawa na 120-lecie Sosnowca w Muzeum Schoena

John Thade

Koncert Johna Thade’a odwołany. Syn Jana Kiepury jest chory

Różnie widziane prelekcja

„Różnie widziane – o sztuce graficznej Wschodu i Zachodu”

Dzień Teatromana w Sosnowcu

Dzień Teatromana w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu