"Wypadek komunikacyjny. I co dalej?" Sosnowiecki szpital zaprasza na spotkanie profilaktyczne

Jak powinniśmy się zachować jako świadkowie zdarzenia drogowego? Jak sprawnie pomóc sobie i innym poszkodowanym? Jakie świadczenia mogą nam przysługiwać? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci podczas piątkowego spotkania w sosnowieckim szpitalu.

Sosnowiec spotkanie profilaktyczne

"Szpital Blisko Mieszkańców" w Sosnowcu

Pod takim tytułem rozpoczyna się seria spotkań dla mieszkańców. Pierwsze z nich odbędzie się już jutro, 23 września, o godz. 13:00 w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu. Wydarzenie dotyczyć będzie wypadków drogowych, a także aktywności fizycznej dla seniorów. Wstęp bezpłatny.

- Warto wiedzieć, jak zachować się będąc uczestnikiem lub świadkiem wypadku komunikacyjnego. Udzielenie pierwszej pomocy i podanie najważniejszych informacji dyspozytorowi karetki może przesądzić o losie poszkodowanych i skutecznej akcji ratunkowej. Te kwestie m.in. poruszymy na nadchodzącym spotkaniu - 23 września, na które serdecznie wszystkich zapraszamy – zachęca Adrian Uciński, Koordynator Izby Przyjęć Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Praktycznymi poradami podzielą się z gośćmi specjaliści z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego wraz instytucjami partnerskimi: Komendą Miejską Policji w Sosnowcu, Kancelarią Vox Veritas i Wyższą Szkołą Humanitas. W spotkaniu weźmie udział również Konsultant Krajowy ds. Rehabilitacji Medycznej pani prof. dr hab. n. med. Małgorzata Łukowicz, Kierownik Kliniki Rehabilitacji Szpitala Klinicznego im. prof. Grucy CMKP w Otwocku.

- Bardzo się cieszymy, że do naszej inicjatywy tak chętnie przyłączyli się także pozostali partnerzy. Poruszane na spotkaniu kwestie zachowania się w obliczu wypadku komunikacyjnego są niezwykle istotne, dlatego mamy nadzieję, że sosnowiczanie licznie przybędą do Mediateki i skorzystają z wiedzy specjalistów – mówi Aneta Kawka, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Plan spotkania

  • urazy i wypadki komunikacyjne - pierwsza pomoc, postępowanie medyczne, jak zachować się po wypadku, jak udzielić pierwszej pomocy, instruktaż, kiedy wzywać zespół ratownictwa i jakich informacji należy udzielić
  • rozmowa na temat roli szybkiej i właściwej rehabilitacji w powrocie do zdrowia
  • konsekwencje prawne dla sprawcy wypadku, jak powinien zachować się sprawca wypadku, poszkodowany i świadek
  • procedury powypadkowe - możliwe źródła finansowania rehabilitacji; gdzie szukać pomocy
  • zdrowa, codzienna aktywność fizyczna i jej wpływ na ogólną kondycję psychofizyczną