Współczesna interpretacja słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków. Koncert Kirszenbaum w Zagłębiowskiej Mediatece

W ramach 2. edycji międzynarodowego i interdyscyplinarnego festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa pod hasłem „Nieznane" w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu odbędzie się koncert zespołu Kirszenbaum.

Facebook/ Kirszenbaum
Kirszenbaum w Zagłębiowskiej Mediatece

Kirszenbaum to krakowski duet stanowiący wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakuba Wiśniewskiego (muzyka, pisarza, anglisty technical writera). Muzyka tworzona przez duet oparta jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Utwory są niejako współczesną i bardzo specyficzną interpretacją słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, uzupełnioną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym.

Zespół swój debiut miał w 2019 roku, wówczas wydał album zatytułowany „Stypa komedianta”. Od 2017 roku utwory Kirszenbaum pojawiały się na antenach Radia Kraków, Jedynki, Dwójki, Czwórki i Trójki Polskiego Radia. Już wtedy zespół prowadził działalność koncertową, występując przed takimi artystami jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Żywiołak, kanadyjski Yamantaka//Sonic Titan, Pablopavo i Ludziki czy Kapela Ze Wsi Warszawa.

Muzyka i literatura

Artyści zespołu prowadzą również działalność literacką. Kacper Szpyrka przygotowuje polskie przekłady poezji i tekstów filozoficznych z języka angielskiego i hiszpańskiego (efekty jego pracy publikowały m.in. „Wizje”, „Inter-” oraz Polski Instytut Wydawniczy), z kolei Jakub Wiśniewski zadebiutował niedawno doskonałą powieścią „Myja” (Biuro Literackie, Kołobrzeg 2022).

Ich twórczość będzie można usłyszeć na żywo już w sobotę, 23 kwietnia w ramach cyklu wydarzeń Przestrzeń Słowa o godzinie 18:00 w auli Zagłębiowskiej Mediateki. Przed koncertem odbędzie się spotkanie autorskie z Jakubem Wiśniewskim, muzykiem Kirszenbaum, który niedawno opublikował swą, wcześniej wspomnianą, debiutancką powieść „Myja”. Spotkanie poprowadzi Bartłomiej Majzel. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

To już druga edycja festiwalu

2. edycja międzynarodowego i interdyscyplinarnego festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa odbywa się od marca do października 2022 pod hasłem „Nieznane”. Obejmuje comiesięczne wielowątkowe wydarzenia oraz październikowy Festiwal Przestrzeń Słowa (21-30 października). Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa 2022 objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek. Partnerem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.