Wojciech Harmansa, muzyk zespołu Perły i Łotry, zostanie zastępcą dyrektora MZUK-u w Sosnowcu. W 2018 roku stracił pracę za koszulkę z napisem „Konstytucja”

Facebook: Wojciech Harmansa
Wojciech Harmansa

Wojciech Harmansa, członek zespołu Perły i Łotry, zostanie zastępcą dyrektora ds. inwestycji i remontów w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych w Sosnowcu. Pochodzący z Mysłowic muzyk został w 2018 roku zwolniony ze spółki Enea Wytwarzanie za koszulkę z napisem „Konstytucja”.

Łotry i Perły

Wojciech Harmansa jest muzykiem zespołu Perły i Łotry. Zespół uchodzi za legendę polskiej sceny szantowej. Założony został w 1992 roku przez Grzegorza Majewskiego, Marka Razowskiego, Sławomira Olko oraz Konrada Irzyka. Do Łotrów i Pereł Wojciech Harmansa dołączył w 1998 roku. 

Repertuar zespołu składa się z tradycyjnych pieśni morza i charakterystycznych folkowo–żeglarskich nut. Często ich utwory nawiązują do ludowej muzyki bretońskiej i anglosaskiej. Perły i Łotry stworzyły również kompozycje religijne, które wywodzą się z kręgów gospel. Swoje utwory wykonują zarówno a cappella, jak i z wykorzystaniem instrumentów.

Czołówka amerykańskiej listy Billboardu 

Jeden z utworów zespołu znalazł się na amerykańskiej liście Billboardu, zajmując 8. miejsce. Stało się to za sprawą L.B. One, francuskiego muzyka i DJ. Zaproponował członkom zespołu remiks ich utworu. Chciał on połączyć szanty z muzyką elektroniczną. Tak piosenka „My Mother Told Me” – zainspirowana serialem „Wikingowie” – stała się klubowym, tanecznym, elektronicznym i jednym z najlepiej sprzedających się utworów w USA. Swoją premierę na YouTube przerobiona piosenka miała w maju 2020 roku.


„Konstytucja”

Dwa lata wcześniej, w 2018 roku, zespół Łotry i Szanty wystąpił na XXI Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Szanty w Charzykowach pod Chojnicami. Członkowie zespołu, w tym właśnie Wojciech Harmansa, wykonując bis założyli koszulki z napisem „Konstytucja”. W tamtym czasie Wojciech Hermansa zajmował stanowisko dyrektora ds. zakupów w spółce Enea Wytwarzanie, która to była sponsorem festiwalu w Charzykowach. Na koszulki zespołu zwrócił uwagę poseł PiS Aleksander Mrówczyński. Napisał on list do prezesa zarządu spółki Enea, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz wójta gminy Chojnice Zbigniewa Szczepańskiego. W treści zasugerował: „za państwowe środki artyści robią sobie antyrządowe demonstracje polityczne".

Wojciech Harmansa został zwolniony, o czym pisała Gazeta Wyborcza. Jednak w 2019 roku zawarł ugodę z byłym pracodawcą, która zatwierdzona została przez Sąd Rejonowy w Radomiu. Obie strony poczyniły wzajemne ustępstwa oraz uzgodniły kwotę odszkodowania i odprawy dla Wojciecha Harmansa. Ugoda została zawarta z klauzulą poufności.

Muzyk dyrektorem Zarządu Dróg i Mostów 

Do niedawna Wojciech Harmansa pełnił rolę dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu. Izba Obrachunkowa wskazała jednak na pewne nieprawidłowości związane z wyborem Harmansa na to stanowisko; muzyk w sierpniu 2021 roku został zwolniony.

Teraz Wojciech Harmansa wygrał konkurs na stanowisko zastępcy dyrektora ds. inwestycji i remontów w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych w Sosnowcu.

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Pierwszy etap remontu stadionu powoli dobiega końca

Stadion miejski zostanie oddany do użytku przed terminem?

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Ministerstwo Zdrowia wysyła SMS-y. Dziękuje za szczepienie

Iwona Załucka

Sosnowiec. Protest przeciw projektowi ustawy „Lex Czarnek”

Tak ma wyglądać Zagłębiowski Park Sportowy

Budżet 2022 przyjęty. Zbliża się koniec dużych inwestycji

Bas Tajpan, finalista programu Lego Masters, buduje z klocków makietę dworca

Zielone światło dla komunikacji miejskiej i rowerów?

Konferencja w Sosnowcu

Zniżki w Sosnowcu? Tylko z paszportem covidowym