Wojciech Harmansa, muzyk zespołu Perły i Łotry, zostanie zastępcą dyrektora MZUK-u w Sosnowcu. W 2018 roku stracił pracę za koszulkę z napisem „Konstytucja”

Wojciech Harmansa, członek zespołu Perły i Łotry, zostanie zastępcą dyrektora ds. inwestycji i remontów w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych w Sosnowcu. Pochodzący z Mysłowic muzyk został w 2018 roku zwolniony ze spółki Enea Wytwarzanie za koszulkę z napisem „Konstytucja”.

Facebook: Wojciech Harmansa
Wojciech Harmansa

Łotry i Perły

Wojciech Harmansa jest muzykiem zespołu Perły i Łotry. Zespół uchodzi za legendę polskiej sceny szantowej. Założony został w 1992 roku przez Grzegorza Majewskiego, Marka Razowskiego, Sławomira Olko oraz Konrada Irzyka. Do Łotrów i Pereł Wojciech Harmansa dołączył w 1998 roku.

Repertuar zespołu składa się z tradycyjnych pieśni morza i charakterystycznych folkowo–żeglarskich nut. Często ich utwory nawiązują do ludowej muzyki bretońskiej i anglosaskiej. Perły i Łotry stworzyły również kompozycje religijne, które wywodzą się z kręgów gospel. Swoje utwory wykonują zarówno a cappella, jak i z wykorzystaniem instrumentów.

Czołówka amerykańskiej listy Billboardu

Jeden z utworów zespołu znalazł się na amerykańskiej liście Billboardu, zajmując 8. miejsce. Stało się to za sprawą L.B. One, francuskiego muzyka i DJ. Zaproponował członkom zespołu remiks ich utworu. Chciał on połączyć szanty z muzyką elektroniczną. Tak piosenka „My Mother Told Me” – zainspirowana serialem „Wikingowie” – stała się klubowym, tanecznym, elektronicznym i jednym z najlepiej sprzedających się utworów w USA. Swoją premierę na YouTube przerobiona piosenka miała w maju 2020 roku.


„Konstytucja”

Dwa lata wcześniej, w 2018 roku, zespół Łotry i Szanty wystąpił na XXI Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Szanty w Charzykowach pod Chojnicami. Członkowie zespołu, w tym właśnie Wojciech Harmansa, wykonując bis założyli koszulki z napisem „Konstytucja”. W tamtym czasie Wojciech Hermansa zajmował stanowisko dyrektora ds. zakupów w spółce Enea Wytwarzanie, która to była sponsorem festiwalu w Charzykowach. Na koszulki zespołu zwrócił uwagę poseł PiS Aleksander Mrówczyński. Napisał on list do prezesa zarządu spółki Enea, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz wójta gminy Chojnice Zbigniewa Szczepańskiego. W treści zasugerował: „za państwowe środki artyści robią sobie antyrządowe demonstracje polityczne".

Wojciech Harmansa został zwolniony, o czym pisała Gazeta Wyborcza. Jednak w 2019 roku zawarł ugodę z byłym pracodawcą, która zatwierdzona została przez Sąd Rejonowy w Radomiu. Obie strony poczyniły wzajemne ustępstwa oraz uzgodniły kwotę odszkodowania i odprawy dla Wojciecha Harmansa. Ugoda została zawarta z klauzulą poufności.

Muzyk dyrektorem Zarządu Dróg i Mostów

Do niedawna Wojciech Harmansa pełnił rolę dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu. Izba Obrachunkowa wskazała jednak na pewne nieprawidłowości związane z wyborem Harmansa na to stanowisko; muzyk w sierpniu 2021 roku został zwolniony.

Teraz Wojciech Harmansa wygrał konkurs na stanowisko zastępcy dyrektora ds. inwestycji i remontów w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych w Sosnowcu.

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Huta Katarzyna

Mieszkańcy nie pozwolili przejąć terenu dawnej huty

Modernizacja torowiska w Dąbrowie Górniczej jest częścią inwestycji, która ma zmienić oś komunikacyjną miasta

Uwaga, utrudnienia. Miasto wprowadza komunikację zastępczą

Arkadiusz Checiński prezydent Sosnowca

„Dyskusje w sprawie sporu o Tramwaje Śląskie trwają”

2014 02 20150924sibexjpg

Hala Expo Silesia w Sosnowcu została sprzedana

Spotkanie z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim

„Ile kosztuje miasto?”. Sosnowiec, inflacja i wzrost cen

nowy gmach policji przy ul. Janowskiego

Przeprowadzka sosnowieckiej komendy policji