Widoczne są już efekty powstającej linii tramwajowej nr 15 w Sosnowcu

Budowa linii tramwajowej nr 15 w Sosnowcu rozpoczęła się niemal dwa lata temu – 4 kwietnia 2020 roku. To wspólna inwestycja miasta i spółki Tramwaje Śląskie SA.

Trasa nowej linii tramwajowej ma przebiegać od dotychczasowej pętli tramwajowej poprzez dwupoziomowe skrzyżowanie z ul. Braci Mieroszewskich, przez nieużytki do al. Wolności, później ul. ks. Blachnickiego i dalej wzdłuż ul. Białostockiej, al. Paderewskiego i ul. Marszałka Rydza Śmigłego do ronda im. Jana Pawła II, gdzie planowane jest zakończenie trasy pętlą.

Tunel i centrum przesiadkowe

W związku z planowaną pętlą tramwajową, rondo im. Jana Pawła II jest modernizowane. Stanie się dwa razy większe. W ramach budowy wiaduktu nad torami tramwajowymi na ul. Braci Mieroszewskich, gdzie obecnie trwa budowa tunelu tramwajowego, powstanie centrum przesiadkowe z przystankami tramwajowymi zlokalizowanymi pod wiaduktem i autobusowymi na wiadukcie. Połączy je klatka schodowa oraz windy.

Na trasie przyszłej linii tramwajowej widać już postępy prac. W wielu miejscach dostrzec już można wykonaną nawierzchnię torową. Inwestycję wartą 88 mln zł realizuje firma Nowak Mosty. Zakończenie budowy planowane jest na początek 2023 roku