Wszystko, co warto wiedzieć o sosnowieckim hiphopie. Wystawa „Raport z osiedla – sosnowiecki RAP” w Mediatece

Dziś, 17 grudnia, o godzinie 18:00 w Mediatece w Sosnowcu odbędzie się wernisaż wystawy „Raport z osiedla – sosnowiecki RAP”. Wystawę będzie można zobaczyć do 20 stycznia, w godzinach otwarcia Mediateki.

Pixabay
Sosnowiecki hiphop, czyli „Raport z osiedla” w Mediatece

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu i Zagłębie Talentów stworzyli wystawę , która zabierze nas na muzyczną, a dokładnie rapową, wycieczkę po sosnowieckich dzielnicach, blokowiskach, gdzie powstawały pierwsze utwory, tworzyły się składy muzyczne, odbywały imprezy.

„Wystawa ma na celu zaprezentowanie świata, który na co dzień pozostaje niewidoczny dla większości mieszkańców miasta, a zdecydowanie zasługuje na to, aby przyjrzeć mu się uważnie i przełamać krążące wokół niego niesprawiedliwe stereotypy. RAP jest nade wszystko muzyką wyczuwającą puls swego czasu. Oddającą pewną fundamentalną prawdę na temat ludzi, ich problemów i wzajemnych relacji” – podkreśla UM Sosnowiec.

Przedstawienie rapowych artystów

Celem wystawy „Raport z osiedla – sosnowiecki RAP” jest przedstawienie artystów, którzy przez lata tworzyli muzykę hiphopową. I swoimi utworami wpływ na jej rozwój.

– Rap jest nade wszystko muzyką wyczuwającą puls swego czasu. Oddającą pewną fundamentalną prawdę na temat ludzi, ich problemów i wzajemnych relacji. Muzyka hip-hopowa jest cenną skarbnicą wiedzy o tym, w jaki sposób młodsze generacje postrzegają zastygły w konformizmie otaczający świat. Bywa doskonałą i żywą poezją. Dziennikiem pokoleniowych traum – zaznaczają twórcy wystawy.

DJ Roka na wernisażu

Wystawa została stworzona w formie multimedialnej. Przy pomocy kodów QR, umieszczonych przy planszach, zwiedzający może zapoznać się ze sztuką danego artysty w formie materiałów wideo. Galeria będzie dostępna od 17 grudnia do 20 stycznia w godzinach otwarcia sosnowieckiej Mediateki. Wernisaż wystawy odbędzie się 17 grudnia o godzinie 18:00. Podczas niego wystąpi DJ Roka. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Mediateka Sosnowiec