Ważą się losy tymczasowego przystanku autobusowego przy szkole w Gołonogu. „Czy powinien funkcjonować także po zakończeniu inwestycji w rejonie dworca?”

Kończy się przebudowa części ulicy Uklańskiego w Dąbrowie Górniczej, a to oznacza, że znów będą obsługiwane przystanki autobusowe Gołonóg Dworzec PKP i Gołonóg Osiedle. A co z przystankiem Gołonóg Szkoła? – Budowa tunelu pod torami w Gołonogu i przebudowa alei Zagłębia przyczyniły się do uruchomienia nowego przystanku autobusowego – Gołonóg Szkoła, który znajduje się naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 18 przy ul. Piłsudskiego. Z założenia miał to być przystanek tymczasowy, ale… – napisał w mediach społecznościowych Marcin Bazylak, prezydent miasta.

UM Dąbrowa Górnicza
Remont ulicy Uklańskiego

Przebudowa alei Zagłębia Dąbrowskiego i ulicy Uklańskiego to element budowy nowego układu torowo-drogowego. Dzięki wartej 67,5 mln złotych inwestycji na stacji w Gołonogu powstaną dwa zewnętrzne perony oraz przejście podziemne. Z kolei w miejscu istniejącego peronu zachowana zostanie rezerwa pod nowe tory kolei metropolitalnej. Jak przypomina dąbrowski magistrat, częścią nowego układu drogowego będą ronda na skrzyżowaniach al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Uklańskiego oraz Parkowej i Wczasowej. Według harmonogramu prace powinny zakończyć się w pierwszym kwartale 2023 roku.

W przypadku ulicy Uklańskiego zakończenie prac oznacza, że autobusy znów będą obsługiwały przystanki Gołonóg Dworzec PKP i Gołonóg Osiedle. Nie jest jednak wykluczone, że część linii nadal będzie kursować po „tymczasowej” trasie. Przypomnieć warto, że od 1 czerwca autobusy linii 18, 55, 140, 237, 637, 638, 690, 807, 814, 903N oraz M2 kursują z pominięciem przystanków Gołonóg Dworzec PKP i Gołonóg Osiedle i zatrzymują się na tymczasowym przystanku Gołonóg Szkoła przy Szkole Podstawowej nr 18 na al. Piłsudskiego. Mieszkańcy sygnalizowali już, że warto pozostawić ten tymczasowy przystanek już na stałe.

Czy rzeczywiście przystanek ten powinien funkcjonować także po zakończeniu inwestycji w rejonie dworca w Gołonogu? Jeśli tak, to które z aktualnie obsługujących go linii autobusowych mogłyby się tam zatrzymywać na stałe? Obecnie jest to 11 linii – 18, 55, 140, 237, 637, 638, 690, 807, 814, 903N, M2 – zapytał na Facebooku Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Jak informuje dąbrowski magistrat, w opinii przedstawicieli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która finansuje kursowanie metrolinii, na stałą trasę – z obsługą przystanków Gołonóg Dworzec PKP i Gołonóg Osiedle – powinna wrócić linia M2. Jednak w przypadku pozostałych linii decyzja należy już wyłącznie do miasta.