Budowa tężni solankowej w Dąbrowie Górniczej dobiega końca. Konstrukcja ma niemal 7 metrów wysokości

Budowa tężni solankowej przy ul. Stacyjnej w Dąbrowie Górniczej dobiega końca. Zakończył się montaż niemal 7-metrowej altany. W planach – tunel pieszo-rowerowy.

Dariusz Nowak/ UM Dąbrowa Górnicza
Tężnia solankowa w Strzemieszycach

Budowa tężni przy ul. Stacyjnej w Dąbrowie Górniczej jest wynikiem konsultacji społecznych z mieszkańcami i powstaje w ramach ostatniej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Koszt inwestycji w Strzemieszycach to ponad 512 tys. złotych.

Konstrukcja postawiona

Zakończył się już montaż altany tężni. Konstrukcje o wysokości 6,75 m wykonano z drzewa modrzewiowego. Montowany jest dach, który po deskowaniu zostanie pokryty gontem bitumicznym. Pośrodku altany powstanie słup pokryty tarniną. Pod słupem zostanie wylana misa, która zbierać będzie ociekającą solankę.

W zeszłym roku, w ramach tej inwestycji, wymieniony został grunt na głębokości 2,1 m. Wybudowano również zbiornik oraz filtr, który będzie oczyszczał wracającą do zbiornika solankę. Zanim budowa będzie ukończona wykonawcę czeka jeszcze wyłożenie kostki brukowej, na której znajdzie się altana i wysypanie grypsu wzdłuż dwóch alejek na skwerze. Całość zostanie wykończona ławkami i koszami na śmieci.

Kolejna inwestycja

Po budowie tężni przy ul. Stacyjnej wybudowany zostanie tunel pieszo-rowerowy pod torami. Miasto na tę inwestycję przekaże 4 836 991,87 zł.