W tym roku sosnowieckie szkoły średnie cieszą się dużą popularnością

Zakończono symulację przydziału kandydatów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. W tym roku padł rekord zainteresowania sosnowieckimi szkołami.

UM Sosnowiec
Rekrutacja do sosnowieckich szkół

Łącznie w Sosnowcu na ósmoklasistów czekało 2888 miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych. W elektronicznym systemie rekrutacji pojawiło się 2122 uczniów z terenu Sosnowca i aż 551 uczniów z innych miast. W zeszłym roku te liczby były zdecydowanie mniejsze - 1715 uczniów z czego 288 ósmoklasistów z innych miast.

Od lat rekrutacja prowadzona jest za pomocą systemu elektronicznego. Na stronie internetowej naboru uczniowie znaleźli m.in. zasady oraz harmonogram postępowania rekrutacyjnego, statystyki chętnych do oddziałów, a także poradnik dla kandydatów, który pomógł im rozwiązać problemy i rozwiać wszelkie wątpliwości – tłumaczy Katarzyna Wanic, naczelnik Wydziału Edukacji UM w Sosnowcu.

Wzrasta zainteresowanie

Największym zainteresowaniem cieszy się X LO im. W. Szymborskiej. Spośród szkół technicznych niezmiennie najwięcej kandydatów aplikowało do Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych, a wśród szkół branżowych profil samochodowo-mechatroniczny w CKZiU przy ul. Kilińskiego. Co ciekawe, w poprzednich latach na profilu weterynaryjnym w CKZiU przy ul. Grota-Roweckiego uczyło się kilkanaście osób. Teraz powstaną aż trzy pełne klasy.

Jest jeszcze szansa

Po elektronicznej rekrutacji uruchomionych zostanie aż 88 oddziałów w tym 35 w liceach, 44 w technikach i 9 w szkołach branżowych I stopnia. Ostatecznie liczba zakwalifikowanych uczniów wynosi 2532.

Nie wszyscy kandydaci się zakwalifikowali. Ale mamy dobre wiadomości. Uczniowie, którzy chcą kontynuować naukę w sosnowieckich szkołach ponadpodstawowych – zapraszamy do wzięcia udziału w rekrutacji uzupełniającej, która będzie już prowadzona bezpośrednio w szkołach, które dysponują wolnymi miejscami – podkreśla Zbigniew Byszewski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny za edukację w Sosnowcu.

Wszelkie niezbędne dokumenty uczniowie złożyć muszą do 28 lipca. Po tym dniu nastąpi rekrutacja uzupełniająca.