W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim przeprowadzono pierwszą operację kręgosłupa. Operacja trwała 3,5 godziny

Pod koniec listopada zespół oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu z pododdziałem chirurgii artroskopowej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego wykonał pierwszą w historii placówki operację kręgosłupa. Operowana była – z sukcesem – 69-letnia kobieta ze stenozą kanału kręgowego. Jak podkreślają w szpitalu, to ważna informacja dla mieszkańców miasta i okolic – wysokospecjalistyczne zabiegi chirurgiczne tego typu są dostępne dla pacjentów sosnowieckiej placówki.

Sosnowiecki Szpital Miejski
Pierwsza operacja kręgosłupa w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim zakończyła się sukcesem

Pacjenci zmagający się z poważnymi schorzeniami kręgosłupa, między innymi dyskopatiami, kręgozmykami, urazami czy chorobami nowotworowymi będą teraz mogli poddać się leczeniu chirurgicznemu pod okiem specjalistów sosnowieckiego szpitala.

– Tego typu operacje są szansą na przywrócenie zdrowia i komfortu życia dla wielu pacjentów zmagających się z zaawansowanymi schorzeniami kręgosłupa. Cieszymy się, że wśród naszych lekarzy są cenieni eksperci w tej dziedzinie, dr n. med. Bogdan Wójcik i dr Rafał Sadło, dzięki czemu mogliśmy wdrożyć ten nowy typ zaawansowanych operacji i doskonalić się – mówi Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

3,5 godziny przy stole operacyjnym

Pierwszy wysokospecjalistyczny zabieg przeprowadził pod koniec listopada zespół chirurgów z oddziału ortopedii pod kierunkiem dr. n. med. Bogdana Wójcika i dr. Rafała Sadło.

– Poddana operacji pacjentka zgłosiła się do nas z krytycznym uciskiem na struktury neurologiczne, które powodowały, że była praktycznie wyłączona z normalnego funkcjonowania. W przeszłości kobieta ta przeszła już podobny zabieg, jednak doszło do zdestabilizowania elementu i nasilenia zmian chorobowych – wyjaśnia doktor Rafał Sadło, chirurg ortopeda przeprowadzający operację.

Operacja polegała na usunięciu zdestabilizowanego implantu, następnie wykonaniu laminektomii, czyli otwarciu kanału kręgowego oraz wycięciu elementów z kanału kręgowego, które były przyczyną ucisku na struktury neurologiczne. W celu stabilizacji kręgosłupa 69-latki kręgi połączone zostały tytanowymi śrubami.

– Operacja trwała 3,5 godziny. Dzięki zabiegowi pacjentka zyskała nowy komfort poruszania się. Obecnie jej stan jest bardzo dobry, a sama jest bardzo zadowolona z uzyskanego efektu. Teraz pozostaje praca z rehabilitantem, który pomoże jej powrócić do pełnej sprawności – dodaje dr n. med. Bogdan Wójcik, dyrektor medyczny sosnowieckiego szpitala i ordynator oddziału.

Operacja kręgosłupa to ostateczność

Jak wyjaśniają specjaliści sosnowieckiego szpitala, dolegliwości bólowe, osłabienie siły mięśniowej, drętwienie kończyn, a nawet utrata możliwości poruszania się – to objawy zmian dyskopatycznych i zwyrodnieniowych, które doprowadzają do stenozy kanału kręgowego. U pacjentów, którzy zmagają się z podobnymi objawami, stosuje się różne rodzaje rehabilitacji, terapii manualnej oraz osteopatii. Można również wykonać iniekcje okołokręgosłupowe, które przeprowadza się na bloku operacyjnym pod kontrolą radiologiczną.

Operacja kręgosłupa jest ostatecznością i przeprowadza się ją po konsultacjach lekarza z osobą chorą. Co ważne, pacjent wspólnie z ortopedą musi ocenić swój stan, aby podjąć ryzyko wiążące się z zabiegiem. Objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa dotykają coraz większą grupę osób, różnią się one jednak stopniem nasilenia. Przyczyn problemów z narządem ruchu należy szukać w statycznym i mało aktywnym trybie życia nasilającym się w trakcie pandemii, a także pogłębiającym się problemem otyłości w społeczeństwie.

Dodajmy, że w sosnowieckim szpitalu planowane są już kolejne operacje. Najbliższa dotyczyć będzie odcinka szyjnego kręgosłupa u osoby, która uległa urazowi w wyniku poważnego wypadku. Dla pacjenta będzie to szansa na odzyskanie sprawności.