W Sosnowcu seniorom będą rozdawali opaski. Umożliwią tzw. opiekę na odległość

400 opasek otrzymają w najbliższych dniach sosnowieccy seniorzy, którzy przystąpili do programu „Korpus Wsparcia Seniorów na 2022 rok ”. Pierwsze opaski rozdano w Urzędzie Miejskim.

Program adresowany jest do sosnowieckich 65-latków i osób starszych, mających problemy zdrowotne i kłopot z samodzielnym funkcjonowaniem. Chodzi przede wszystkim o dostęp do tzw. opieki na odległość.

Opieka obejmuje system bieżącego monitorowania stanu seniora w miejscu jego zamieszkania, umożliwiając natychmiastowe reagowanie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Każdy Senior biorący udział w projekcie otrzyma specjalną opaskę bezpieczeństw połączoną z usługą operatora, która będzie monitorowała na bieżąco jego stan zdrowia i alarmowała centralę w momencie jego pogorszenia. Zanim osoby te zaczną korzystać z programu zostaną odpowiednio przeszkolone – podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca odpowiedzialna m.in.: za politykę zdrowotną miasta.

W zależności od sytuacji i potrzeb seniora pomoc polegać może m.in. na udzieleniu wsparcia emocjonalnego z wykorzystaniem narzędzi na odległość (telefonicznie), interwencji osób z najbliższego otoczenia (rodziny, sąsiadów, opiekunów), interwencji pracownika ośrodka pomocy społecznej, powiadomieniu służb ratunkowych o konieczności udzielenia pomocy.

- Większość opasek jest rozdawana na spotkaniach szkoleniowych z seniorami. Natomiast osobom, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie dotrzeć na takie spotkanie opaski zostaną przekazane w ich domach. Oczywiście każda z osób najpierw zostanie przeszkolona jak należy z takiej opaski korzystać – tłumaczy Marek Kopczacki, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, instytucji, która w Sosnowcu odpowiada za realizację programu.

Uczestnikom programu został zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w następujące funkcje: przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami i monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

- Taka opaska daje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, a to dla osób starszych jest niezwykle cenne. Dobrze mieć z tyłu głowy taką świadomość, że mamy przy sobie urządzenie, dzięki któremu możemy błyskawicznie uzyskać pomoc – podkreśla Jadwiga Kowalczyk, która przystąpiła do programu.

Zakup opasek sfinansowany został ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Rowerowy maj w Dąbrowie Górniczej

Nagrody dla uczniów poruszających się na rowerze

Zagłębiowska Masa Krytyczna

Jubileuszowa Zagłębiowska Masa Krytyczna

Słupy oświetleniowe wzdłuż ul. Kasprzaka

Nowe oprawy ledowe pojawią się na słupach oświetleniowych

VI Festiwal "Kolei w Miniaturze" w Sosnowcu

VI Festiwal „Kolei w Miniaturze" w CKZiU

Przebudowa ul. Kukułek została wznowiona

Remont ul. Kukułek został wznowiony. Potrwa kilka miesięcy

Obywatele z Ukrainy w Czeladzi

Obywatele Ukrainy będą mogli złożyć wniosek o PESEL w sobotę