W Sosnowcu powstanie nowa siedziba pogotowia. Podpisano umowę. Inwestycja jest warta ponad 25 mln złotych

W Sosnowcu wybudowana zostanie nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. W ramach darowizny miasto przekazało teren przy ulicy Janowskiego, a inwestycję w największym stopniu sfinansuje Urząd Marszałkowski. – To wielka sprawa w skali kraju – podkreślił Klaudiusz Nadolny, dyrektor RPR w Sosnowcu.

Podpisanie umowy na budowę nowej siedziby pogotowia w Sosnowcu

W Urzędzie Miejskim w Sosnowcu, w poniedziałek 26 września, odbyło się uroczyste podpisanie umowy na zaprojektowanie i realizację inwestycji wartej aż 25 mln zł.

18 miesięcy. Tyle, zgodnie z podpisaną umową, ma zająć zaprojektowanie i budowa nowej siedziby Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Oprócz środków własnych pogotowia (5 mln zł), pozostałą część kosztów (20 mln zł) pokryje Urząd Marszałkowski.

– Dużo remontujemy, ale nie budujemy od podstaw. Co mnie bardzo cieszy, na standardzie zyskają też pracownicy. Nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie i zdrowie i wydaje mi się, że to jest w właściwy krok i cieszę się, że te pieniądze znalazły się i potrafimy wspólnymi siłami do tak ważnych rzeczy doprowadzić – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Nowoczesna placówka powstanie na 60-arowej działce przy ul. Janowskiego. Teren przeznaczony do realizacji inwestycji, został przekazany pogotowiu przez Urząd Miejski w Sosnowcu.

– Jest to miejsce, które będzie centrum bezpieczeństwa, bo przecież w tym miejscu już mamy nową prokuraturę, nową komendę, lada chwila rozpocznie się budowa sądu i wreszcie będzie tu też to, z czego się najbardziej cieszymy, czyli nowe pogotowie – podkreślił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Obecna siedziba pogotowia zlokalizowana jest przy ul. 3 Maja 33. Tylko w zeszłym roku, pracownicy RPR w Sosnowcu wyjechali do zdarzeń aż 67 tys. razy. Sosnowieckie karetki wzywane są nie tylko do mieszkańców miasta. Obsługują także pobliskie miejscowości takie jak Jaworzno i Dąbrowa Górnicza, oraz powiat będziński czy zawierciański. Siedziba pogotowia w nowej lokalizacji ma zagwarantować jeszcze sprawniejszy proces przemieszczania się karetek w zadysponowane miejsca.

– To jest wielka sprawa w skali kraju. Cieszę się, że udało się, że jesteśmy tutaj, że udało się pokonać wszystkie problemy. Podpisanie umowy z wykonawcą to historyczny dzień – podkreślił Klaudiusz Nadolny, dyrektor RPR w Sosnowcu.

Inwestycja ma być gotowa wiosną 2024 roku.

czytaj więcej:

Tak ma wyglądać nowa siedziba pogotowia ratunkowego w sosnowcu

Powstaje nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego

Symboliczne wbicie łopaty. Rozpoczyna się budowa nowej siedziby pogotowia

Pogotowie będzie miało nowoczesną siedzibę. Za 25 mln zł

Rozpoczęła się rewitalizacja parku przy bulwarach Czarnej Przemszy w Sosnowcu

Ruszyła rewitalizacja parku przy Czarnej Przemszy w Sosnowcu

Nowe mieszkanie chronione w Sosnowcu

Mieszkanie chronione w Sosnowcu ma już lokatorów

GDDKiA ogłosiła przetargi na ekrany dźwiękochłonne w Zagłębiu

Sosnowiec, Sarnów, Sławków. Będzie ciszej wzdłuż „krajówek”

Miasteczko rowerowe

Przy „szkole z armatą” powstanie miasteczko ruchu drogowego

Przejścia dla pieszych zostaną zmodernizowane

16 przejść dla pieszych zostanie zmodernizowanych