W Sosnowcu otwarto specjalny punkt dla uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. Od środy 16 marca zainteresowani mogą się rejestrować

W Sosnowcu na parkingu przed Urzędem Miejskim powstał specjalny punkt składania wniosków o nadanie numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Rejestracja trwa od środy, 16 marca.

FB/Arkadiusz Chęciński
Punkt nadania numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy w Sosnowcu

Od środy, 16 marca uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL. Jest to niezbędna formalność, aby uzyskać dostęp do pracy, wynająć mieszkanie czy założyć własną firmę. Taką możliwość obywatelom Ukrainy dała specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Skrócone formalności

Stworzono specjalny tryb uzyskania numeru PESEL. Nie ma konieczności wykazywania podstawy prawnej dla jego posiadania. Do wniosku o nadanie numeru należy załączyć fotografię, a organ gminy ma możliwość zapewnić ich darmowe wykonanie. Numer PESEL zostanie przyznany po ustaleniu tożsamości osoby. Wystarczy dokumenty takie, jak: paszport, dowód osobisty, ale także Karta Polaka, czy prawo jazdy, dopuszczalne są również te unieważnione. W przypadku dzieci liczyć się będzie akt urodzenia.

Specjalny punkt w Sosnowcu

W Sosnowcu został uruchomiony specjalny punkt, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą wypełnić odpowiednie dokumenty oraz zrobić zdjęcie. Namiot znajduje się na parkingu przed Urzędem Miejskim, w którym następuje rejestracja. Dla sprawności przyjmowania obywateli Ukrainy przy jednoczesnej obsłudze mieszkańców Sosnowca, uruchomiono osobne punkty zajmujące się rejestracją ubiegających się o numer PESEL.

Wszyscy, którzy dokonali rejestracji przed 16 marca, muszą uczynić to ponownie. To samo dotyczy osób, które wcześniej rejestrowały się w innych miastach.

czytaj więcej:

Sosnowiec katowice tramwaj

Szybki tramwaj w Sosnowcu, szybsza kolej do Katowic

Obywatele z Ukrainy w Czeladzi

Obywatele Ukrainy będą mogli złożyć wniosek o PESEL w sobotę

Wniosek o nadanie numeru PESEL Dąbrowa Górnicza

Wielkie kolejki o nadanie numeru PESEL w Urzędzie Miejskim

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Balkon sosnowiec

Z kamienicy odpadł balkon. Dwie osoby spadły

Remont dróg w Sosnowcu

Prawie 6 mln złotych kosztował remont dróg

Łąka kwietna przy ślimaku

Na dawnym parkingu przy „Ślimaku” utworzono łąkę kwietną