Czeladź. Zmarła Halina Konopka, była więźniarka hitlerowskiego obozu w Potulicach. Jej pogrzeb odbędzie się w sobotę

5 stycznia zmarła Halina Konopka, była więźniarka hitlerowskiego obozu w Potulicach. Pogrzeb odbędzie się 8 stycznia, o godzinie 11:00 na cmentarzu komunalnym w Czeladzi.

Pixabay
Zmarła Halina Konopka, była więźniarka obozu w Potulicach

Jak informuje Urząd Miasta w Czeladzi, 5 stycznia zmarła Halina Konopka, więźniarka hitlerowskiego obozu w Potulicach. „Odejście śp. Haliny Konopki jest wielką stratą dla społeczności Czeladzi i historii” – można przeczytać na facebookowym profilu miasta.

Magistrat przypomina, historię Haliny Konopki, która w nocy z 11 na 12 sierpnia 1943 r. została aresztowana wraz z rodziną. Zatrzymanie odbyło się w ramach akcji Oderberg. Rodzinę przewieziono do Policyjnego Więzienia Zastępczego w Mysłowicach. Panią Halinę odebrano matce i umieszczono w Polenlagrze 82 w Pogrzebieniu. Do obozu w Potulicach wraz z rodzeństwem trafiła w sierpniu 1944 r.

Do Czeladzi powróciła 19 lutego 1945 r. Stało się to za sprawą transportu zbiorowego zorganizowanego przez mieszkańców Czeladzi: Władysława Baziora, Wiktora Parkę, Jana Polaka, Teofila Kowalika. Osierocone dzieci umieszczono w sierocińcu w dawnej willi naczelnego dyrektora Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” SA, będącego obecnie siedzibą Muzeum Saturn.

Pogrzeb Haliny Konopki odbędzie się w sobotę, 8 stycznia, o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym w Czeladzi.