W niedzielę 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra zagra także w Dąbrowie Górniczej

W niedzielę, 28 stycznia, odbędzie się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem pieniądze zbierane będą na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Orkiestra zagra także w Dąbrowie Górniczej. Co w planach?

Fot. Marcin Michoń (WOŚP)
WOŚP licytacje

Przypomnijmy, że podczas dotychczasowych 31 finałów WOŚP zebrano niemal 2 miliardy złotych i kupiono ponad 71,5 tysiąca urządzeń. Zeszłoroczna zbiórka prowadzona była na rzecz walki z sepsą. Tym razem pieniądze przeznaczone zostaną na urządzenia do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Rondo imienia WOŚP, warsztaty, koncerty

Podczas niedzielnego finału na ulicach Dąbrowy Górniczej pojawi się 345 wolontariuszy. Najmłodszą wolontariuszką sztabu jest Zdzisia – rocznik 2019 – to będzie jej drugi finał! Rondo u zbiegu ul. Piłsudskiego, Leśnej i Morcinka będzie nosić imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Symboliczne otwarcie – w niedzielę o g. 12. Sztaby działające na terenie Dąbrowy Górniczej przygotowały sporo atrakcji. Najwięcej będzie się działo na Pogorii III i w Fabryce Pełnej Życia, ale – jak przypominają w dąbrowskim magistracie – wspomóc Orkiestrę można na różne sposoby, m.in. wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy, e-skarbonek albo puszek stacjonarnych i biorąc udział w licytacjach.

W Szkole Podstawowej nr 10 sztab będzie pracował w godz. 8.30-19. Na terenie szkoły odbędą się warsztaty „Słodkie dekoracje” przeprowadzone przez Make Art not War Lego. Z kolein w Fabryce Pełnej Życia sztab wystartuje o godz. 10, a pracę zakończy o 20. Na terenie Warsztatu wystawią się stoiska Stowarzyszenia Civitas, DKMS, Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, INK Studio, Forum Kobiet. Odbędą się również zajęcia zorganizowane przez MOPT, Akademia WSB przeprowadzi szkolenie z pierwszej pomocy, w programie również warsztaty przygotowane przez Grupę Ratownictwa Medycznego OSP Dąbrowa Górnicza Śródmieście.

Od godziny 14 dostępna będzie Fotobudka 360, nie zabraknie także muzyki. Fabryce Pełnej Życia wystąpią:

  • g. 14 – Miejska Orkiestra Dęta,
  • g. 14.30 – Zakaz Wjazdu,
  • g. 15.30 – Gabi Foksa,
  • g. 16.30 – Ola Michalska i Mateusz Baprowski,
  • g. 18 – Happy Choir Skłodowska,
  • g. 19 – wokaliści MOPT.

WOŚP wspierać można uczestnicząc w licytacjach. W Warsztacie Fabryki Pełnej Życia pierwsza tura wystartuje o 15, druga o 16, a o 17 odbędzie się giga licytacja z najbardziej atrakcyjnymi fantami. Ostatnia licytacja zaplanowana jest na 18.30. Co można wylicytować? Na przykład kurs gotowania z Mastechefem Maciejem Regulskim, stypendia na kursy semestralne z języka angielskiego w British School, koszulkę z podpisem Arkadiusza Milika czy pejzaże wykonane przez uczniów dąbrowskiego plastyka. Do e-skarbonki sztabu Młodzieżowej Rady Miasta można dorzucić się już teraz.

A o godzinie 20 – tradycyjne „Światełko do nieba”, jak podkreślają w Dąbrowie Górniczej – bez hałasu i fajerwerków.

Licytacje, licytacje…

Sztab – od godziny 10 – działać będzie także w I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Łukasińskiego, a swoje siły połączy ze stowarzyszeniem Pogoria Morsuje. O godzinie 11 na Pogorii III rozpocznie się morsowanie dla WOŚP. Będzie też Państwowa Straż Pożarna i pokazy sprzętu strażackiego czy ćwiczenia z ratownictwa lodowego. O 11.30 konkurs dla morsów na najlepsze przebranie, a o 12 – licytacje. Do wylicytowania m.in. udział w zajęciach w laboratorium chemicznym w I LO, statuetka św. Floriana z grawerunkiem, 2 godziny wspinaczki z nauką prowadzenia drogi wspinaczkowej na sztucznej ściance ze Speleoklubem.

W V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego odbędą się licytacje gadżetów WOŚP na terenie szkoły, a w Fabryce Pełnej Życia wystawi się „Sklepik pod Aniołem” z gadżetami od młodzieży i ciastem.

Hufiec ZHP Dąbrowa Górnicza także ma swój sztab, który współpracuje z prywatnym żłobkiem „Filip i Maja”, gdzie zaplanowano licytacje dla rodziców dzieci uczęszczających do żłobka. Z kolei w Szkole Podstawowej nr 7 o g. 13 odbędzie się charytatywny mecz siatkówki. Można też wziąć udział w licytacjach na Allegro. A licytować tam można między innymi kolację z prezydentem Dąbrowy Górniczej Marcinem Bazylakiem i jego żoną, pakiety startowe na XII Bieg Walentynkowy w Dąbrowie Górniczej czy szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.

Wosp 2024 sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sosnowcu, tym razem w kompleksie ArcelorMittal Park. Co będzie się działo?

Autor: Urszula Gołkowska

26/01/2024

Jurek Owsiak w trakcie wysyłki do sztabów

Może Cię zainteresować:

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów zagra w Będzinie. Znany jest już program finału, a aukcje organizowane są już teraz

Autor: Redakcja

17/01/2024