W Egzotarium pojawią się chomiki europejskie. Sosnowiecka placówka będzie współpracowała z uniwersytetami z Krakowa i Poznania

Miejski Zakład Usług Komunalnych w Sosnowcu podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki temu w sosnowieckim Egzotarium prowadzona będzie hodowla chomika europejskiego, który obecnie jest gatunkiem krytycznie zagrożonym.

Google Creative commons
Chomik Europejski

W powstającym sosnowieckim Egzotarium, którego otwarcie planowane jest na marzec 2023 roku, prowadzona będzie hodowla zachowawcza chomika europejskiego. Odpowiedzialny za Egzotarium Miejski Zakład Usług Komunalnych w Sosnowcu podpisał umowę o współpracy z uniwersytetami w Krakowie oraz Poznaniu.

– Współpraca obejmować będzie wspólne działanie na rzecz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony chomika europejskiego – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta. – Jednym z pierwszych wspólnych kroków jest plan utworzenia hodowli zachowawczej w Egzotarium w Sosnowcu – zaznacza.

W Egzotarium wydzielone zostanie specjalnie pomieszczenie, które będzie dostosowane do hodowli chomików. Pracownicy zapewnią im odpowiednie oświetlenie oraz przepływ powietrza. W Sosnowcu pojawi się około sto sztuk chomików europejskich.

Chomiki z Sosnowca będą wypuszczane na wolność

Naturalnym środowiskiem chomików europejskich w środkowo-zachodniej Europie są pola uprawne. Można spotkać je między innymi we francuskiej Alzacji, północno-wschodniej Belgii oraz Austrii. Ssaki te występują również w południowej Polsce – także w województwie śląskim. Dlatego, jak wyjaśnia Marlena Siwiec, dyrektor MZUK, chomiki będą wypuszczane w Jaworznie, gdzie czynnie prowadzony jest program ochrony chomika europejskiego, który jest realizowany jest pod nadzorem Zakładu Zoologi Systematycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Populacja cały czas jest skrajnie zagrożona wyginięciem – podkreślają osoby odpowiedzialne za program. – W tym roku dzięki współpracy z Egzotarium w Sosnowcu będzie szansa na zwiększenie liczby chomików, które jednorazowo zostaną wprowadzone do środowiska – dodaje.

Przypomnijmy, że w 1999 roku Unia Europejska uznała chomika europejskiego jako gatunek podlegający ścisłej ochronie na terenie państw UE. Gatunek ten został określony mianem „fundamentalnego elementu dziedzictwa przyrodniczego Europy, który wymaga pilnych działań mających na celu jego ochronę przed wyginięciem”.

Egzaotarium Sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Prace w sosnowieckim Egzotarium powoli zbliżają się do końca. Zakończenie wartej 70 mln złotych inwestycji planowane jest w połowie 2023 roku

Autor: Martyna Urban

30/09/2022