W Dąbrowie Górniczej powstała pierwsza tężnia solankowa. Już można zażywać inhalacji

W Dąbrowie Górniczej powstała pierwsza tężnia solankowa. Mieszkańcy mogą codziennie zażywać inhalacji. Inwestycja została zrealizowana za sprawą Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

UM Dąbrowa Górnicza
Tężnia solankowa w Dąbrowie Górniczej

W Dąbrowie Górniczej można już korzystać z pierwszej w mieście tężni solankowej przy ul. Stacyjnej w Strzemieszycach Wielkich. Tężnia powstała dzięki decyzji mieszkańców w ramach VII edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. W rejonie ul. Stacyjnej wybudowany ma zostać tunel pieszo-rowerowy pod torami.

Obie inwestycje są częścią wypracowanej z mieszkańcami koncepcji, wedle której park w pobliżu stacji kolejowej ponownie stanie się główną i reprezentacyjną częścią Strzemieszyc – przypomina Magdalena Mike, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.

Możliwe codzienne inhalacje

Altana tężni o wysokości 7 m została wykonana z drzewa modrzewiowego. Konstrukcja zamontowana jest bez użycia wkrętów, a jedynie bukowych kołków. Słup w centrum obiektu pokryty jest tarniną, po którym cieka pochodząca z Bochni solanka zgromadzona w umieszczonym pod ziemią zbiorniku. Zamontowane zostały również filtry dbające o czystość solanki, a także o ochronę przed działaniem słońca i drobnoustrojami.

Inhalacjom tężni można się poddawać codziennie od 8:00 do 22:00. Sterowana jest zegarem astronomicznym, który godzinę po zachodzie słońca włącza światło. Na skwerze wokół tężni posadzono drzewa i krzewy.

czytaj więcej:

Zagłębiowskie Centrum Onkologii stara się o kredyt

Zagłębiowskie Centrum Onkologii stara się o kredyt

Od niedzieli autobusy będą mogły przejeżdżać przez nowe rondo

Dąbrowa Górnicza: autobusowa linia 638 wraca na starą trasę

Nowe ronda w Dąbrowie Górniczej

Nowe ronda zamiast skrzyżowań i sygnalizacji świetlnej

W Dąbrowie Górniczej powstanie osiedle w formule TBS

TBS w Dąbrowie Górniczej: będzie kolejny nabór wniosków

W strefie Tucznawa jest już ośmiu inwestorów

Włosi wybudują w Dąbrowie Górniczej odlewnię żeliwa

Przejście podziemne

W Strzemieszycach powstanie przejście podziemne

Remont szpitala w Czeladzi

Efekty modernizacji czeladzkiego szpitala