W Dąbrowie Górniczej powstała pierwsza tężnia solankowa. Już można zażywać inhalacji

W Dąbrowie Górniczej powstała pierwsza tężnia solankowa. Mieszkańcy mogą codziennie zażywać inhalacji. Inwestycja została zrealizowana za sprawą Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

UM Dąbrowa Górnicza
Tężnia solankowa w Dąbrowie Górniczej

W Dąbrowie Górniczej można już korzystać z pierwszej w mieście tężni solankowej przy ul. Stacyjnej w Strzemieszycach Wielkich. Tężnia powstała dzięki decyzji mieszkańców w ramach VII edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. W rejonie ul. Stacyjnej wybudowany ma zostać tunel pieszo-rowerowy pod torami.

Obie inwestycje są częścią wypracowanej z mieszkańcami koncepcji, wedle której park w pobliżu stacji kolejowej ponownie stanie się główną i reprezentacyjną częścią Strzemieszyc – przypomina Magdalena Mike, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.

Możliwe codzienne inhalacje

Altana tężni o wysokości 7 m została wykonana z drzewa modrzewiowego. Konstrukcja zamontowana jest bez użycia wkrętów, a jedynie bukowych kołków. Słup w centrum obiektu pokryty jest tarniną, po którym cieka pochodząca z Bochni solanka zgromadzona w umieszczonym pod ziemią zbiorniku. Zamontowane zostały również filtry dbające o czystość solanki, a także o ochronę przed działaniem słońca i drobnoustrojami.

Inhalacjom tężni można się poddawać codziennie od 8:00 do 22:00. Sterowana jest zegarem astronomicznym, który godzinę po zachodzie słońca włącza światło. Na skwerze wokół tężni posadzono drzewa i krzewy.

czytaj więcej:

Zagłębiowskie Centrum Onkologii stara się o kredyt

Zagłębiowskie Centrum Onkologii stara się o kredyt

Przebudowa DK1

Przebudowa DK1: kolejna zmiana organizacji ruchu

Kolejny etap prac w alei Piłsudskiego

Przebudowa alei Piłsudskiego: otwarta część jezdni

Remont ul Leśnej w Dąbrowie Górniczej dobiega końca

Po trudach remont ul. Letniej na wykończeniu

Mieszkania TBS w Dąbrowie Górniczej

Mieszkania TBS coraz bliżej. Warunki wynajmu

Słupy oświetleniowe wzdłuż ul. Kasprzaka

Nowe oprawy ledowe pojawią się na słupach oświetleniowych

Mostek na ul. Strzemieszyckiej

Likwidacja mostu na ul. Strzemieszyckiej