Urząd Miejski w Sosnowcu, czyli perła moderny nad Przemszą

Wszystkim fanom przedwojennej architektury modernistycznej w województwie śląskim doskonale znane są Katowice. Ci bardziej zaawansowani z nich wiedzą też, że modernistycznych realizacji nie brakuje także po niemieckiej stronie dawnej granicy - w Bytomiu, Gliwicach i Zabrzu. Natomiast stosunkowo niewielu z nich wie o tym, że moderny szukać można także i w Zagłębiu Dąbrowskim.

Wiki Zagłębie
Urząd Miejski w Sosnowcu

Tymczasem doskonałym, klasycznym wręcz przykładem architektury modernistycznej jest Urząd Miejski w Sosnowcu.

Jak zauważył kiedyś prof. Zygmunt Woźniczka, nieżyjący już historyk z Zagłębia:

W okresie międzywojennym Zagłębie było w województwie kieleckim, a Sosnowiec nazywano niekoronowaną tego województwa stolicą. Miasto to aż tak bardzo nie ustępowało Kielcom, a ze śląskimi Katowicami wręcz pod pewnymi względami rywalizowało. M.in. sosnowiecki Urząd Miejski zbudowano na wzór Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

I coś w tym jest. Tyle tylko, że sosnowiecki Ratusz jest młodszy od katowickiego Urzędu Wojewódzkiego. Toteż zaprojektowano go w innej już, nowoczesnej na miarę swej epoki, niemniej również monumentalnej formie. Został zbudowany w latach 1933-1934 według projektu Stanisława Dankowskiego. Architekt ten był sosnowieckim Budowniczym Miejskim.

Ratusz powstał jako elegancki, funkcjonalny budynek modernistyczny o czterech kondygnacjach w środkowej części i trzech w bocznych skrzydłach. „Wykonany starannie, robi pod względem rozplanowania, użytych konstrukcji i materiałów, bardzo dodatnie wrażenie” - ocenił go prof. arch. inż. W. Krzyżanowski. Elewację frontową ozdobił herb Sosnowca umieszczony nad środkowymi drzwiami balkonowymi pierwszego piętra. Kubatura budynku wynosiła 17 tys. m3, a powierzchnia użytkowa (bez korytarzy i WC) 2700 m2 - podaje Wiki Zagłębie.

Zarząd Miejski Sosnowca wprowadził się do nowej siedziby we wrześniu 1934 roku, 8 grudnia 1934 miała miejsce uroczystość poświęcenia gmachu.

Dziś Sosnowiec może chlubić się swym Urzędem Miejskim jako pięknym pomnikiem historii oraz perłą architektury, a moderny w szczególności. Obiekt ten jest godzien jak najszerszego rozpropagowania nie tylko w Zagłębiu Dąbrowskim.

czytaj więcej:

Bieg Tropem Wilczym odbędzie się w Sosnowcu

Bieg Tropem Wilczym w Sosnowcu. Zapisy już się rozpoczęły

Stare Piaski w Czeladzi na makiecie

Stare Piaski na makiecie w kościele Matki Bożej Bolesnej

Wycieczka do megalitów na Bukowej Górze

Coś więcej niż megality. Nowe odkrycia na Bukowej Górze

Sosnowiec Ghetto liquidation

Kat zagłębiowskich Żydów nigdy nie stanął przed sądem

760 lat lokacji miasta Czeladź

760-lecie nadania praw miejskich: Czeladź będzie świętować

Kopalnia Saurn w Czeladzi przed wybuchem I wojny światowej - zadaniem nowych władz było także zapewnienie Polsce dostaw węgla z Zagłębia

Zagłębie w listopadzie 1918. O nowej polskiej władzy

Jan Kiepura (na zdjęciu z Martą Eggerth) w Krynicy-Zdroju zlecił wybudowanie willi Patria

Jan Kiepura połączył Sosnowiec i Krynicę-Zdrój