Urząd Miejski w Sosnowcu, czyli perła moderny nad Przemszą

Wszystkim fanom przedwojennej architektury modernistycznej w województwie śląskim doskonale znane są Katowice. Ci bardziej zaawansowani z nich wiedzą też, że modernistycznych realizacji nie brakuje także po niemieckiej stronie dawnej granicy - w Bytomiu, Gliwicach i Zabrzu. Natomiast stosunkowo niewielu z nich wie o tym, że moderny szukać można także i w Zagłębiu Dąbrowskim.

Wiki Zagłębie
Urząd Miejski w Sosnowcu

Tymczasem doskonałym, klasycznym wręcz przykładem architektury modernistycznej jest Urząd Miejski w Sosnowcu.

Jak zauważył kiedyś prof. Zygmunt Woźniczka, nieżyjący już historyk z Zagłębia:

W okresie międzywojennym Zagłębie było w województwie kieleckim, a Sosnowiec nazywano niekoronowaną tego województwa stolicą. Miasto to aż tak bardzo nie ustępowało Kielcom, a ze śląskimi Katowicami wręcz pod pewnymi względami rywalizowało. M.in. sosnowiecki Urząd Miejski zbudowano na wzór Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

I coś w tym jest. Tyle tylko, że sosnowiecki Ratusz jest młodszy od katowickiego Urzędu Wojewódzkiego. Toteż zaprojektowano go w innej już, nowoczesnej na miarę swej epoki, niemniej również monumentalnej formie. Został zbudowany w latach 1933-1934 według projektu Stanisława Dankowskiego. Architekt ten był sosnowieckim Budowniczym Miejskim.

Ratusz powstał jako elegancki, funkcjonalny budynek modernistyczny o czterech kondygnacjach w środkowej części i trzech w bocznych skrzydłach. „Wykonany starannie, robi pod względem rozplanowania, użytych konstrukcji i materiałów, bardzo dodatnie wrażenie” - ocenił go prof. arch. inż. W. Krzyżanowski. Elewację frontową ozdobił herb Sosnowca umieszczony nad środkowymi drzwiami balkonowymi pierwszego piętra. Kubatura budynku wynosiła 17 tys. m3, a powierzchnia użytkowa (bez korytarzy i WC) 2700 m2 - podaje Wiki Zagłębie.

Zarząd Miejski Sosnowca wprowadził się do nowej siedziby we wrześniu 1934 roku, 8 grudnia 1934 miała miejsce uroczystość poświęcenia gmachu.

Dziś Sosnowiec może chlubić się swym Urzędem Miejskim jako pięknym pomnikiem historii oraz perłą architektury, a moderny w szczególności. Obiekt ten jest godzien jak najszerszego rozpropagowania nie tylko w Zagłębiu Dąbrowskim.