Ulicami Sosnowca przeszedł Orszak Trzech Króli. „Dziś dzień wesoły!”

Ulicami Sosnowca przeszedł Orszak Trzech Króli. - Boże Narodzenie niesie ze sobą radość, radość ponadczasową, której nie są w stanie przysłonić nawet tak trudne okoliczności - podkreśla ks. Michał Chmiel.

W czwartek, 6 grudnia, ulicami Sosnowca przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku towarzyszyło mu hasło: „Dziś dzień wesoły!”, czyli fragment kolędy „Z narodzenia Pana”.

- Na pierwszy rzut oka kontrastuje to z dzisiejszym czasem wielu wątpliwości, pytań, pandemii i społecznych niepokojów, natomiast ma przypomnieć, że Boże Narodzenie niesie ze sobą radość, radość ponadczasową, której nie są w stanie przysłonić nawet tak trudne okoliczności - podkreśla ks. Michał Chmiel.

Wspólnymi siłami orszak zorganizowały trzy parafie: Św. Jacka (Dańdówka), Św. Floriana (Zagórze), Chrystusa Króla (Klimontów) oraz Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (Zagórze). Wszyscy uczestnicy spotkali się o godz. 11.30 na pl. Papieskim, gdzie wspólnie kolędowali.

Skąd się wzięła tradycja Orszaku Trzech Króli?

W Polsce po raz pierwszy orszak został zorganizowany w 2009 roku w Warszawie. Wówczas szkoła „Żagle” prowadzona przez Stowarzyszenie „Sternik” wpadła na pomysł zaaranżowania ulicznych jasełek. Początkowo w 2005 roku były one organizowane w postaci skromnych jasełek, na szkolnej scenie. Po upływie 3 lat coraz więcej dzieci przyłączało się do przedstawienia, co nie uszło uwadze mediów, które nagłośniły wydarzenie.

O ile właściwa historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja, to szkolne jasełka przygotowywane przez uczniów „Żagli” – wystawiane najpierw na scenie szkolnej, a później teatralnej – mogą być traktowane jako prahistoria” Orszaku czytamy na stronie Fundacji Orszaku Trzech Króli.

Przez pierwsze dwa lata orszak odbywał się wyłącznie w Warszawie. Od 2011 roku w Polsce 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Dzięki tej decyzji pośrednio, wzrosło zainteresowanie wydarzeniem i w 2011 do akcji dołączyło 5 miast, a rok później były to już 24 miejscowości. Rekordowy wynik został zanotowany w 2020 roku, gdzie w orszaku wzięło udział około 1,3 mln osób. W tym roku Orszak Trzech Króli ma się odbyć w 668 miejscowościach.

Idea ulicznych jasełek przyjęła się również za granicą, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze.

Od 2010 do 2012 papież Benedykt XVI pozdrawiał uczestników polskich orszaków. Papież Franciszek kontynuował tę tradycję.

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Szopka Katowice Panewniki 1

Szopka w Panewnikach jest największa w regionie

Metropolitalna Wigilia dla Samotnych 2021

Tysiące kolacji wigilijnych dla potrzebujących

Dąbrowska Wigilia

Rozpoczyna się akcja „Dąbrowska Wigilia”. Można pomóc

Będzin komoniewski

Bożonarodzeniowe choinki w naszych miastach

W prracowni Ambrożego Kleksa

„W pracowni Ambrożego Kleksa" - spektakl w Muzie

Okradli dostawcę jedzenia w Będzina

Pijani mężczyźni okradli dostawcę jedzenia