Ulicami Dąbrowy Górniczej jeżdżą już autobusy trzech nowych linii. Mają ułatwić komunikację „zielonych dzielnic” z centrum miasta

W czwartek, 1 września, na ulice Dąbrowy Górniczej wyjechały autobusy trzech nowych linii – 612, 638 i 656. Linie mają ułatwić między innymi komunikację „zielonych dzielnic” z centrum miasta.

UM Dąbrowa Górnicza
Nowe linie w Dąbrowie Górniczej

Autobusy linii 612 kursują na trasie Błędów Zagórze – Okradzionów – Łęka – Łosień – Kazdębie – Aleje – Centrum – Osiedle Mydlice – Będzin Warpie – Centrum – Sosnowiec Szpital Wojewódzki. W Kazdębiu powstały nowe przystanki – stamtąd, przez DK94, można pojechać w kierunku osiedla Mickiewicza na Redenie. Dzięki tej linii mieszkańcy „zielonych dzielnic” mogą dojechać nie tylko do centrum, ale także do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii i strefy gospodarczej w Będzinie Warpiu. Co istotne, co dwie godziny autobusy linii 612 jeżdżą do Szpitala Wojewódzkiego św. Barbary w Sosnowcu.

W związku z uruchomieniem linii 612, skrócone zostały trasy linii 603 i 606 (z Kuźniczki Nowej i Błędowa jeżdżą do przystanku Tworzeń Huta Katowice).

– Zapowiadaliśmy, iż dzięki linii 612 chcemy usprawnić komunikację zielonych dzielnic z centrum miasta i mam nadzieję, że przygotowany przez nas rozkład jazdy spełni oczekiwania mieszkańców – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Z kolei linia 638 jeździ na trasie Osiedle Mydlice – Centrum – Gołonóg – Ząbkowice – Ujejsce – Trzebiesławice – Podwarpie Pętla (a także – w innym wariancie – do Wojkowic Kościelnych). 638 powstała z połączenia linii 175 i 635.

– Połączenie obu linii sprawia, że nowa linia w godzinach szczytu regularnie kursuje co 20 minut. Unikamy też wcześniejszej sytuacji, że jeden autobus jechał za drugim, a potem w rozkładzie mieliśmy długą przerwę – wyjaśnia Marcin Pająk z Wydziału Infrastruktury Miejskiej w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Linia 656 oferuje połączenie mieszkańcom Antoniowa (z powodu przebudowy DK1 przestała tam jeździć linia 635) z centrum Ząbkowic. Autobusy kursują na trasie Osiedle Mydlice – Centrum – Gołonóg – Osiedle Łęknice – Kolonia Piekło – Antoniów – Osiedle Młodych Hutników – Ząbkowice Dworzec PKP. Nowe przystanki pojawiły się na ulicy Morcinka. Jak informują urzędnicy, linia 656 powstała z wydzielenia części trasy linii 116, która od 1 września kursuje na trasie Sosnowiec Urząd Miasta – Będzin – Dąbrowa Górnicza Dworzec PKP (tymczasowo do Powiatowego Urzędu Pracy).

Dodajmy, że to nie koniec zmian. Na wdrożenie czeka bowiem wniosek o przekształcenie linii 275 w 639. Autobusy mają codziennie kursować na trasie Ujejsce – Ząbkowice – Tworzeń Huta Katowice, a rozkład jazdy ma zostać dopasowany do zmian w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland.

czytaj więcej:

Zmiany dotyczą między innymi linii 604

Dąbrowa Górnicza. Spore zmiany w autobusowej komunikacji

Nowe hybrydowe Solarisy kursują na linii 808

Nowe, hybrydowe autobusy w Dąbrowie Górniczej. Na linii 808

ZTM wymienia wiaty przystankowe w Dąbrowie Górniczej

ZTM wymienia w Dąbrowie Górniczej kolejne wiaty przystankowe

Wiata przystankowa w Gołonogu

„Ikona Gołonoga” do renowacji. Pozostanie na swoim miejscu?

ZTM uruchomi nową linię metropolitalną

Nowa linia metropolitalna do Czeladzi. Zmian będzie więcej

Linia 814

Linie wróciły na stare trasy, tymczasowy przystanek zostaje

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse