Ulicami Dąbrowy Górniczej jeżdżą już autobusy trzech nowych linii. Mają ułatwić komunikację „zielonych dzielnic” z centrum miasta

W czwartek, 1 września, na ulice Dąbrowy Górniczej wyjechały autobusy trzech nowych linii – 612, 638 i 656. Linie mają ułatwić między innymi komunikację „zielonych dzielnic” z centrum miasta.

UM Dąbrowa Górnicza
Nowe linie w Dąbrowie Górniczej

Autobusy linii 612 kursują na trasie Błędów Zagórze – Okradzionów – Łęka – Łosień – Kazdębie – Aleje – Centrum – Osiedle Mydlice – Będzin Warpie – Centrum – Sosnowiec Szpital Wojewódzki. W Kazdębiu powstały nowe przystanki – stamtąd, przez DK94, można pojechać w kierunku osiedla Mickiewicza na Redenie. Dzięki tej linii mieszkańcy „zielonych dzielnic” mogą dojechać nie tylko do centrum, ale także do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii i strefy gospodarczej w Będzinie Warpiu. Co istotne, co dwie godziny autobusy linii 612 jeżdżą do Szpitala Wojewódzkiego św. Barbary w Sosnowcu.

W związku z uruchomieniem linii 612, skrócone zostały trasy linii 603 i 606 (z Kuźniczki Nowej i Błędowa jeżdżą do przystanku Tworzeń Huta Katowice).

– Zapowiadaliśmy, iż dzięki linii 612 chcemy usprawnić komunikację zielonych dzielnic z centrum miasta i mam nadzieję, że przygotowany przez nas rozkład jazdy spełni oczekiwania mieszkańców – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Z kolei linia 638 jeździ na trasie Osiedle Mydlice – Centrum – Gołonóg – Ząbkowice – Ujejsce – Trzebiesławice – Podwarpie Pętla (a także – w innym wariancie – do Wojkowic Kościelnych). 638 powstała z połączenia linii 175 i 635.

– Połączenie obu linii sprawia, że nowa linia w godzinach szczytu regularnie kursuje co 20 minut. Unikamy też wcześniejszej sytuacji, że jeden autobus jechał za drugim, a potem w rozkładzie mieliśmy długą przerwę – wyjaśnia Marcin Pająk z Wydziału Infrastruktury Miejskiej w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Linia 656 oferuje połączenie mieszkańcom Antoniowa (z powodu przebudowy DK1 przestała tam jeździć linia 635) z centrum Ząbkowic. Autobusy kursują na trasie Osiedle Mydlice – Centrum – Gołonóg – Osiedle Łęknice – Kolonia Piekło – Antoniów – Osiedle Młodych Hutników – Ząbkowice Dworzec PKP. Nowe przystanki pojawiły się na ulicy Morcinka. Jak informują urzędnicy, linia 656 powstała z wydzielenia części trasy linii 116, która od 1 września kursuje na trasie Sosnowiec Urząd Miasta – Będzin – Dąbrowa Górnicza Dworzec PKP (tymczasowo do Powiatowego Urzędu Pracy).

Dodajmy, że to nie koniec zmian. Na wdrożenie czeka bowiem wniosek o przekształcenie linii 275 w 639. Autobusy mają codziennie kursować na trasie Ujejsce – Ząbkowice – Tworzeń Huta Katowice, a rozkład jazdy ma zostać dopasowany do zmian w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland.