Uczniowie z woj. śląskiego na kwarantannie. Lekarz pediatra: Odnotowuję coraz więcej zakażeń wśród dzieci

- Odnotowuję coraz więcej zakażeń wśród dzieci. Głównie pojawiają się objawy nieżytu górnych dróg oddechowych w postaci bólu gardła, kaszlu, kataru i gorączki - mówi Dariusz Iskanin, lekarz pediatra. Młodzi pacjenci trafiają do niego najczęściej wprost z kwarantanny.

FB/Dariusz Iskanin
Dariusz Iskanin

W poniedziałek, 29 listopada, 84 proc. szkół i przedszkoli w województwie śląskim działało normalnie. Nauka w 27 jednostkach odbywała się zdalnie w całości, a w 537 tylko częściowo. Na poszczególnych poziomach wyglądało to tak:

  • przedszkola (w całości pracujące zdalnie - 4; częściowo pracujące zdalnie - 126),
  • szkoły podstawowe (w całości pracujące zdalnie - 9; częściowo pracujące zdalnie - 477),
  • szkoły ponadpodstawowe (w całości pracujące zdalnie - 14; częściowo pracujące zdalnie - 234).

To dane z poniedziałku, kiedy część klas wróciła już do edukacji stacjonarnej. Pod koniec poprzedniego tygodnia szkolnego zdalnie zajęcia były prowadzone w całości lub częściowo w 1040 placówkach na terenie całego województwa.

Dzieci trafiają do pediatry z kwarantanny

Dariusz Iskanin, lekarz pediatra, obserwuje, że do jego gabinetu trafia coraz więcej dzieci zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

- Głównie pojawiają się objawy nieżytu górnych dróg oddechowych w postaci bólu gardła, kaszlu, kataru i gorączki. Dość charakterystyczne są też nudności, bóle brzucha czy biegunki - wymienia Dariusz Iskanin.

- Najczęściej trafiają do mnie dzieci, które wcześniej były już na kwarantannie w szkole lub przedszkolu. Kiedy pojawiają się niepokojące objawy, wystawiam skierowanie na test, a około 20-23 proc. testów wychodzi pozytywnie. To dosyć dużo - ocenia.

Liczba wszystkich pozytywnych wyników testów przeciw COVID-19 w województwie śląskim wyniosła w poniedziałek, 29 listopada, 28 proc.

Szczepienia dla dzieci od 5 roku życia?

Do tej pory w najmłodszej grupie wiekowej (12-17 lat) w Polsce zaszczepiło się przeciw COVID-19 1,7 miliona osób. Tymczasem w Izraelu i Stanach Zjednoczonych szczepionkę firmy Pfizer dopuszczono także dla dzieci, które ukończyły 5 rok życia.

- Można powiedzieć, że to jedna trzecia dawki, jaką przyjmują osoby dorosłe, oczywiście także w dwóch dawkach - wyjaśnia Dariusz Iskanin.

- Myślę, że dopuszczenie tej szczepionki w Unii Europejskiej to tylko kwestia czasu. Mam nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia podejmie odpowiednią decyzję do końca roku. Od początku byłem propagatorem szczepień, więc nadal zachęcam, aby szczepić także dzieci - podkreśla pediatra.

czytaj więcej:

Premier Mateusz Morawiecki w Pyrzowicach

Premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie obostrzeń

Arkadiusz Chęciński przegrał wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w województwie śląskim

Sosnowiec wprowadza zniżki dla zaszczepionych

W ciągu minionej doby wykonano ponad 138,5 tys. testów na koronawirusa.

Przy hali Będzin Arena działa mobilny punkt poboru wymazów

Koronawirus mutuje

Pandemia. Pierwszy przypadek gryporony potwierdzony. Co to?

Policja kontroluje sklepy

Zatrzymali go w Będzinie za brak maseczki. Pójdzie za kraty

WSSE w Katowicach

Pierwszy przypadek wirusa Omikron w Polsce – w woj. śląskim

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Rząd chce wprowadzić obowiązek szczepień. Kogo dotyczy?