Dzień Kobiet w miastach Zagłębia trwa cały... tydzień. Koncerty, wystawy, spektakl i „Solidarność kobiet”

Dzień Kobiet w 2022 roku w Zagłębiu trwa nie jeden dzień, a cały tydzień. Z okazji święta miasta przygotowały wiele atrakcji i ciekawych wydarzeń.

UM Będzin
Tydzień kobiet w Zagłębiu

W Dąbrowie Górniczej Dzień Kobiet rozpoczął się już... w niedzielę, 6 marca. W Pałacu Kultury Zagłębia odbył się koncert „Dziewczyny takie są...” w wykonaniu chóru Zorza, zespołu Non a Capella i solistów. W repertuarze nie zabrakło muzycznych klasyków, takich jak: „Brunetki, blondynki”, „Killing me softly” i „Can’t help falling in love”. Nie zabrakło również utworów z oper i operetek, np. „Habanera” z opery „Carmen” i „Co się dzieje, oszaleję” z opery „Księżniczka czardasza”. Koncert urozmaicił występ tancerzy z ze Szkoły Tańca Marengo w Dąbrowie Górniczej.

W poniedziałek, 7 marca, w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się kolejny koncert. O godzinie 18:00 wystąpi Mariusz Kalaga z zespołem ze swoim „Koncertem dla kobiecych serc”. Przed koncertem Będzińskie Stowarzyszenie Amazonek na fantomach pokaże, jak prawidłowo wykonać samemu badanie piersi. Stowarzyszenie regularnie edukuje mieszkanki i mieszkańców naszego miasta na temat profilaktyki raka piersi. Współpracuje z miastem przy kampanii profilaktycznej „Tik Tak Tik – RAK – wczesne wykrycie daje Ci życie”. Bilety dostępne są na stronie Pałacu Kultury Zagłębia.

Spektakl, wystawy, koncert

W Dzień Kobiet, czyli we wtorek, 8 marca, o godzinie 19:00 na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia ze spektaklem „Klaps!” nawiązującym doPięćdziesięciu twarzy Greya” wystąpią aktorzy warszawskiego Teatru Polonia. Twórcami sztuki, która w subtelny sposób stała się kpiną dla tego rodzaju literatury, są: J.S. Blair, I.M. MacIntyre, J.A. Millan, S.A. Moran, C.J. Munch, A.M. Scheffler i I.P. Whalen. Akcja spektaklu toczy się wokół autorki książki i dwóch głównych bohaterów, którzy kłócą się o wizerunek i zalety intelektu i charakteru. Bilety dostępne są na stronie Pałacu Kultury Zagłębia.

Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu organizuje cykl wydarzeń pod nazwą „Mediateka jest kobietą”, których punktem odniesienia jest społeczna i kulturowa rola kobiet. Uczestniczką i uczestnikom kwestie związane z feminizmem, emancypacją, herstorią i szeroko pojętą walką o prawa kobiet przybliżyć mają rozmowy z zaproszonymi specjalistkami, wystawa, pokazy filmowe, prelekcja, koncert. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które dostępne są w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki. Każda osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki.

Program wydarzeń w sosnowieckiej Mediatece:

 • „The Girl Who Fell On Earth” - wystawa prac Matyldy Damięckiej dostępna w godzinach otwarcia biblioteki od 8 marca do 30 kwietnia (pasaż biblioteki).
 • 12 portretów na 12 dekad - wystawa fotograficzna Rafała Opalskiego dostępna w godzinach otwarcia biblioteki od 8 marca do 31 marca (poziom I biblioteki).
 • „Wrzuć na luz! I tak nie będziesz idealna” - spotkanie z Tatianą Mindewicz-Puacz 8 marca o godzinie 18:00 (aula biblioteki)
 • „Filmowe oblicze zemsty” - pokaz filmu fabularnego z 2020 r., w reżyserii Emerald Fennell, w roli głównej: Carey Mulligan. Odbędzie się 9 marca o godzinie 18:00 (aula biblioteki).
 • „Kobiety Zagłębia/Zagłębie Kobiet” - prelekcja dr Magdaleny Boczkowskiej z udziałem Dziewuch z Sosnowca 10 marca o godzinie 18:00 (aula biblioteki).
 • „Kto się boi gender?” - promocja książki Agnieszki Graff i Elżbiety Korolczuk 10 marca o godzinie 18:00. Spotkanie poprowadzą: Magdalena Półtorak i Magdalena Boczkowska (aula biblioteki).
 • „Kobieta” oraz „Cała przyjemność po stronie kobiet” - pokaz filmów dokumentalnych 11 marca o godzinie 17:00 (aula biblioteki).
 • „Cudowne i pożyteczne” - koncert zespołu SIKSA 12 marca o godzinie 18:00 (aula biblioteki).

Będzin solidarny z Ukrainkami

Będzin organizuje tydzień kobiet wyrażający pod nazwą „Solidarność kobiet”. Ten cykl wydarzeń jest szczególny, miasto chce bowiem wyrazić solidarność z ukraińskimi kobietami, które przeżywają obecnie największy dramat.

Program wydarzeń:

 • 7 marca o godzinie 17:00 odbędą się warsztaty z Edytą Walęciak-Skórką (business coach) w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana. Zapisu można dokonać pod numerem telefonu 32 775 83 06.
 • 8 marca na godzinę 17:00 zaplanowano koncert charytatywny „Ricco” Sławomira Gogi na hali Będzin Arena.
 • 9 marca w godzinach 12:00-18:00 zorganizowane zostaną bezpłatne badania ginekologiczne i kardiologiczne. Przeprowadzą je najlepsi specjaliści w szpitalu przy ul. Małachowskiego 12 w Będzinie (segment G). Zapisu można dokonać pod numerem telefonu 32-775-81-85.
 • 9 marca o godzinie 16:00 wykład o zdrowiu kobiet poprowadzi dr n. med. Grzegorz Cwynar na hali Będzin Arena.

W niedzielę, 6 marca, w Kopalni Kultury odbył się recital Krzysztofa Respondka „Brunetki, blondynki, ja wszystkie was dziewczynki...zabawić chcę!”. 10 marca zorganizowane zostanie spotkanie muzyczne dla uczestników Klubu Seniora „Wrzos”. „Być kobietą, być kobietą...” z okazji dnia kobiet odbędzie się w CUSiAL przy ul. Rynek 22 w Czeladzi.