Tramwaje 21, 22 i 28 wracają na dawną trasę. Nowy układ torowy jest już gotowy, a przerwa w ruchu trwała siedem miesięcy

Od poniedziałku, 12 grudnia, po siedmiu miesiącach przerwy, tramwaje linii 21, 22 i 28 znów będą dojeżdżać do pętli przy Powiatowym Urzędzie Pracy – od strony Będzina.

Fot. UM Dąbrowa Górnicza
Pętla przy urzędzie pracy

Przypomnijmy, że ruch tramwajowy na modernizowanej pętli został wstrzymany 16 maja tego roku. Wprawdzie prace na pętli jeszcze się nie skończyły, ale od poniedziałku, 12 grudnia, ruch tramwajów zostanie przywrócony – układ torowy jest już gotowy. – Na pętlę znów wjeżdżać będą linie nr 21 i 22, które obecnie z Sosnowca i Czeladzi dojeżdżają tylko do osiedla Zamkowego w Będzinie. Do pętli – zamiast tymczasowej linii nr 51 – z osiedla Zamkowego dojeżdżać będzie także linia nr 28 – informuje dąbrowski magistrat.

Co istotne, w związku z tym, że linie tramwajowe zostaną wydłużone do przystanku Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy Pętla skrócona będzie autobusowa trasa komunikacji zastępczej. Linia T-21, która od poniedziałku kursować będzie na trasie Tworzeń Huta Katowice – Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy, nie będzie już obsługiwać przystanku Koszelew.

Modernizacja pętli to element przebudowy układu drogowo-torowego między aleją Róż a granicą z Będzinem. Prace – na zlecenie miasta i spółki Tramwaje Śląskie – prowadzi ZUE Kraków. Wartość inwestycji to 76 mln zł brutto: 31 mln zł za część tramwajową i 45 mln zł za część drogową (finansowaną przez miasto). Ta sama firma modernizuje od listopada układ drogowo-torowy między al. Róż a skrzyżowaniem z ul. Kasprzaka – inwestycja kosztuje 75,9 mln zł brutto: 22,9 mln zł za część torową i 53 mln zł za część drogową.

Tor kolejowy i sieć trakcyjna

Może Cię zainteresować:

Z Dąbrowy Górniczej znów pojedziemy bezpośrednim pociągiem do Krakowa? Nowe inwestycje PKP PLK SA

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/12/2022

Strzemieszycka Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza, Sławków. Uwaga, ciężarówki na dwa miesiące wracają na ulicę Strzemieszycką. Problem ma zostać jednak rozwiązany. Tyle, że za jakieś 5 lat...

Autor: Redakcja

01/12/2022

czytaj więcej:

Kolejny etap prac w alei Piłsudskiego

Przebudowa alei Piłsudskiego: otwarta część jezdni

Strzemieszycka Dąbrowa Górnicza

Uwaga, ciężarówki wracają na Strzemieszycką, ale...

Wizualizacja dworca w Dąbrowie Górniczej

Dworzec w przebudowie, lokal do wynajęcia

Remont ul Leśnej w Dąbrowie Górniczej dobiega końca

Po trudach remont ul. Letniej na wykończeniu

Konsultacje z mieszkańcami Ząbkowic

Konsultacje z mieszkańcami Ząbkowic

Kolejny etap przedbudowy al Piłsudskiego

Kolejny etap przebudowy al. Piłsudskiego. Będą utrudnienia

Modernizacja torowiska w Dąbrowie Górniczej jest częścią inwestycji, która ma zmienić oś komunikacyjną miasta

Uwaga, utrudnienia. Miasto wprowadza komunikację zastępczą