Tramwaje 21, 22 i 28 wracają na dawną trasę. Nowy układ torowy jest już gotowy, a przerwa w ruchu trwała siedem miesięcy

Od poniedziałku, 12 grudnia, po siedmiu miesiącach przerwy, tramwaje linii 21, 22 i 28 znów będą dojeżdżać do pętli przy Powiatowym Urzędzie Pracy – od strony Będzina.

Fot. UM Dąbrowa Górnicza
Pętla przy urzędzie pracy

Przypomnijmy, że ruch tramwajowy na modernizowanej pętli został wstrzymany 16 maja tego roku. Wprawdzie prace na pętli jeszcze się nie skończyły, ale od poniedziałku, 12 grudnia, ruch tramwajów zostanie przywrócony – układ torowy jest już gotowy. – Na pętlę znów wjeżdżać będą linie nr 21 i 22, które obecnie z Sosnowca i Czeladzi dojeżdżają tylko do osiedla Zamkowego w Będzinie. Do pętli – zamiast tymczasowej linii nr 51 – z osiedla Zamkowego dojeżdżać będzie także linia nr 28 – informuje dąbrowski magistrat.

Co istotne, w związku z tym, że linie tramwajowe zostaną wydłużone do przystanku Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy Pętla skrócona będzie autobusowa trasa komunikacji zastępczej. Linia T-21, która od poniedziałku kursować będzie na trasie Tworzeń Huta Katowice – Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy, nie będzie już obsługiwać przystanku Koszelew.

Modernizacja pętli to element przebudowy układu drogowo-torowego między aleją Róż a granicą z Będzinem. Prace – na zlecenie miasta i spółki Tramwaje Śląskie – prowadzi ZUE Kraków. Wartość inwestycji to 76 mln zł brutto: 31 mln zł za część tramwajową i 45 mln zł za część drogową (finansowaną przez miasto). Ta sama firma modernizuje od listopada układ drogowo-torowy między al. Róż a skrzyżowaniem z ul. Kasprzaka – inwestycja kosztuje 75,9 mln zł brutto: 22,9 mln zł za część torową i 53 mln zł za część drogową.

Tor kolejowy i sieć trakcyjna

Może Cię zainteresować:

Z Dąbrowy Górniczej znów pojedziemy bezpośrednim pociągiem do Krakowa? Nowe inwestycje PKP PLK SA

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/12/2022

Strzemieszycka Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza, Sławków. Uwaga, ciężarówki na dwa miesiące wracają na ulicę Strzemieszycką. Problem ma zostać jednak rozwiązany. Tyle, że za jakieś 5 lat...

Autor: Redakcja

01/12/2022

czytaj więcej:

Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza. Uwaga, zmiana organizacji ruchu na Redenie

Kolejny etap prac w alei Piłsudskiego

Przebudowa alei Piłsudskiego: otwarta część jezdni

Pogoria

Dąbrowski budżet obywatelski: sześć projektów do realizacji

Nowe ronda w Dąbrowie Górniczej

Nowe ronda zamiast skrzyżowań i sygnalizacji świetlnej

W Dąbrowie Górniczej powstanie osiedle w formule TBS

TBS w Dąbrowie Górniczej: będzie kolejny nabór wniosków

Ciąg pieszo rowerowy przy Pogorii IV

Nowy ciąg pieszo-rowerowy przy Pogorii IV

Nowy inwestor w Kazdębiu w Dąbrowie Górniczej

Trzecia firma na działkach inwestycyjnych w Kazdębiu