Szpital św. Barbary w Sosnowcu wprowadza nowe ograniczenia dotyczące odwiedzin pacjentów

We wtorek, 23 listopada, Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane dotyczące koronawirusa. W Polsce minionej doby odnotowano 19.936 nowych przypadków zakażenia, z czego 1619 w województwie śląskim. Z powodu COVID-19 zmarło 111 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami – 287 osób. W związku z sytuacją epidemiologiczną Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary poinformował, że wprowadza między innymi nowe ograniczenia dotyczące odwiedzania pacjentów.

WSS nr 5
Sosnowiecki szpital wprowadza nowe ograniczenia

Co się zmienia? Jak informuje szpital św. Barbary, wprowadzono nowe zasady przekazywania pacjentom przedmiotów osobistych, a także ograniczenie odwiedzin. Wyjątkiem są pacjenci znajdujący się w stanie terminalnym lub bardzo ciężkim, pacjenci o złych rokowaniach, a także pacjenci małoletni, którzy potrzebują osobistego kontaktu i wsparcia ze strony opiekunów.

Kontakt ograniczony

Decyzję o możliwości osobistego kontaktu podejmować ma kierownik oddziału, bądź upoważniony przez niego lekarz. Jak informuje placówka, kontakt osobisty powinien być ograniczony do jednej osoby odwiedzającej na salę, a wizyta nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Oczywiście w osoba odwiedzająca nie może wykazywać żadnych objawów infekcji (między innymi gorączka, katar, kaszel, zaburzenia węchu czy smaku).

Jak podkreślają w szpitalu, odwiedzający muszą zastosować się do następujących zasad:

  • pozostawić odzież wierzchnią w szatni szpitalnej,
  • stosować maseczkę ochronną szczelnie zakrywającą nos i usta,
  • założyć fartuch flizelinowy przed wejściem do chorego i wyrzucić fartuch przed wyjściem z oddziału do pojemnika z odpadami wskazanego przez personel,
  • zdezynfekować ręce przed wejściem na salę i przed jej opuszczeniem,
  • zachować dystans w stosunku do innych pacjentów przebywających na sali,
  • ograniczyć do minimum kontakt dotykowy z pacjentem i jego otoczeniem

Co istotne, przedmioty osobiste i środki higieniczne dla pacjentów trzeba zostawić w wyznaczonym miejscu, które znajduje się przy wejściu głównym do szpitala) i w opisanym opakowaniu (należy wpisać imię i nazwisko pacjenta i nazwę oddziału). Pracownicy transportu wewnętrznego dostarczają paczki o godzinie 9:30 oraz 14:30.