Szpital Miejski w Sosnowcu dostanie nowy aparat mammograficzny. To sprzęt za 700 tys. zł

Szpital Miejski w Sosnowcu już w pierwszym kwartale 2022 roku otrzyma najnowocześniejszy, cyfrowy aparat mammograficzny. Zakup aparatury pozwoli pacjentkom na szybszą i jakościową diagnostykę.

Mammograf model Giotto Class

Rocznie informację o zdiagnozowanym raku piersi słyszy 20 tysięcy Polek. Rak piersi jest jedną z głównych przyczyn zgonów spowodowanych przez choroby nowotworowe wśród kobiet w naszym kraju. Pierwsza reakcja na informację o zdiagnozowaniu nowotworu wywołuje wiele negatywnych, ale i zrozumiałych emocji. U pacjentek pojawia się wiele wątpliwości i strach o przyszłość. Dlatego tak ważne jest regularne badanie.

Nowoczesne wyposażenie

Mammograf cyfrowy Giotto Class to sprzęt najwyższej generacji. Umożliwia on przeprowadzanie badania diagnostycznego w kierunku raka piersi. Co więcej, zredukowany czas badania pozwala na zdiagnozowanie większej liczby pacjentek w ciągu dnia. Nowe urządzenie zapewnia także pełen komfort pacjentkom.

Sprzęt jest na tyle elastyczny, a jego budowa przyjazna, co umożliwi przeprowadzenie badania osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo dawka promieniowa w nowym mammografie jest zmniejszona o 50% w porównaniu do dotychczasowego aparatu analogowego.

Zakup ultranowoczesnego cyfrowego aparatu mammograficznego i urządzenia do rehabilitacji neurologicznej z elektromiografią, a wcześniej dwóch ultrasonografów, w kwocie blisko 1,2 mln złotych, zwiększy możliwości i szybkość diagnostyki obrazowej w szpitalu, a tym samym zapewni lepszą jakość całego procesu leczenia. To kolejne z działań, które realizujemy z myślą o bezpieczeństwie pacjentów i rozwoju naszego szpitala – mówi Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego i dodaje: – Przeprowadzony przy tej okazji remont pracowni RTG i mammografii zapewni pacjentom i personelowi medycznemu komfort w czasie korzystania i udzielania świadczeń w nowych pracowniach szpitala.

Szpital przeprowadza modernizację pomieszczeń, w których znajdzie się nowa aparatura. Sale zostaną wyposażone w przestronną kabinę dla pacjentów, wentylację mechaniczną pracowni RTG oraz klimatyzację w sali mammografu.

Zakup sprzętu wartego blisko 700 tys. złotych jest możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Inwestycja połączona jest z kompleksową modernizacją pracowni rentgenowskiej i mammograficznej.

To jeszcze nie koniec?

Warto przypomnieć, że w czerwcu tego roku w szpitalu została otwarta nowa pracownia rezonansu magnetycznego, która mieści się na pierwszym piętrze lecznicy przy ul. Zegadłowicza. Szpital zakupił również aparat USG Vivid Aplio. Pozwala on na dokładną ocenę wydolności krążenia mózgowego oraz kwalifikację pacjentów do zabiegów wewnątrznaczyniowych w przypadku udaru niedokrwiennego. Szpital Miejski w Sosnowcu otrzymał także dofinansowanie na zakup urządzenia rehabilitacyjno-diagnostycznego do wczesnej rehabilitacji neurologicznej z elektromiografią. Zostanie on przeznaczony na potrzeby Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej. Inwestycja ta zrealizowana będzie w ramach Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2022 prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia.

– Jakość świadczeń medycznych uzależniona jest wprost od kwalifikacji kadry oraz sprzętu, jakim dysponuje szpital. Cieszę się, że w zakresie diagnostyki szpital osiągnął najwyższy poziom. To kolejne i co ważne – nie ostatnie działania rozwojowe zaplanowane na najbliższy czas – podsumowuje Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta miasta ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej.