Szpital Miejski w Sosnowcu po covidzie etapowo otwiera swoje oddziały. Dzięki środkom pozyskanym w czasie pandemii zakupiono nowy sprzęt

Szpital Miejski w Sosnowcu wraca do normalnego funkcjonowania po covidzie. W czasie pandemii udało się pozyskać środki na nowy sprzęt diagnostyczny, a poszczególne oddziały etapowo zaczynają znów przyjmować pacjentów.

Szpital Miejski w Sosnowcu
Szpital miejski w sosnowcu

Oddziały covidowe w Miejskim Szpitalu w Sosnowcu zakończyły swoją działalność wraz z końcem marca. W trakcie ostatniej fali pandemii do dyspozycji pacjentów chorych na COVID-19 było 110 łóżek, a w tym 3 z respiratorami. Podczas trwania pandemii sosnowiecka placówka przeszła wiele zmian, które pozwoliły na rozwój niesionej pomocy.

Więcej zmian po pandemii

W sosnowieckim Szpitalu Miejskim otwarto Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej. Laboratorium oferuje pacjentom specjalistyczne badania z wykorzystaniem nowej nowoczesnej aparatury pomiarowej, a korzystać z nich można zarówno ze skierowania lekarza, jak i komercyjnie. Oprócz tego w czerwcu 2021 roku zakład zyskał nową lokalizację na III piętrze Budynku A, w wyremontowanych pomieszczeniach po bloku operacyjnym.

Oferujemy szeroki zakres badań laboratoryjnych, pobieranych w dogodnych dla pacjenta godzinach, z możliwością płatności gotówką oraz kartą na miejscu w Punkcie pobrań. Służymy również fachową pomocą w doborze odpowiednich badań – mówi Joanna Pierzchała, Koordynator Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i dodaje: Nasze laboratorium może pochwalić się wykwalifikowanym personelem składającym się z: 10 Diagnostów laboratoryjnych, w tym 3 specjalistek w dziedzinie Laboratoryjnej Diagnostyki Medycznej, 1 osoby w trakcie specjalizacji, 1 specjalistki w dziedzinie Transfuzjologii Klinicznej oraz 7 techników analityki medycznej.

Badania w sosnowieckim szpitalu prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury pomiarowej wiodących na rynku firm m.in. Sysmex, Beckman Coulter, Radiometer, Mindray, Grifols. W Zakłdzie Diagnostyki Laboratoryjnej prowadzone są zajęcia dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Oddziały wracają do pracy

Podczas trudnej sytuacji epidemicznej pacjentów wciąż przyjmowały: Oddział Kliniczny Perinatologii
i Ginekologii Onkologicznej, Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej oraz Oddział Urologii. Zaś kilka tygodni temu do normalnego funkcjonowania powróciły: chorób Wewnętrznych I i Oddział Neurologii
z Pododdziałem Udarowym, a także Oddziału Chirurgii Ogólnej z Otolaryngologią. Po Świętach Wielkanocnych do praca zostanie wznowiona na Oddziale Otolaryngologii i Geriatrii. Gdy remont zostanie ukończony, działanie będzie przywrócone na Oddzile Skórno-Wenerologicznym.

Sprawna organizacja leczenia pacjentów nie byłaby możliwa bez poświęcenia i oddania personelu medycznego szpitala. Ogromne podziękowania należą się wszystkim z 700-osobowej kadry pracowników naszej placówki. Jestem dumna z całego zespołu, który doskonale zdał egzamin z próby, jaką jest pandemia koronawirusa - mówi Aneta Kawka, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Pandemia pozwoliła na nową aparaturę

W trakcie pandemii Szpital Miejski w Sosnowcu pozyskał aparaturę medyczną, które w dalszym ciągu będzie wykorzystywana do diagnostyki, monitorowania i prowadzenia skutecznych terapii dla pacjentów. Ma się ona przyczynić do zwiększenia efektywności leczenia. Środki na zakup sprzętu pozyskane zostały z Gminy Sosnowiec, Agencji Rezerw Strategicznych, Ministerstwa Zdrowia, Województwa Śląskiego, Górno-śląskiej Metropolii, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Sosnowieckiej Korporacji Wydawniczej SCW Sp. z o.o. Łączna wartość zebranych środków wynosiła prawie 6 mln zł. Dzięki pieniądzom udało się zakupić m.in.: respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, zestawy do terapii wysokoprzepływowej, aparaty USG, mammograf cyfrowy, aparat RTG czy videolaryngoskop.

Wracają odwiedziny pacjentów

Sosnowiecki szpital przywraca możliwość odwiedzin. Jednak w trosce o bezpieczeństwo pacjentów wprowadzono zasady na poszczególnych oddziałach. Wizyty w Oddziałach Chorób Wewnętrznych I oraz Neurologii, a także Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym odbywają się w godzinach pomiędzy 7.00 a 19.00. W czasie wizyty pacjenta odwiedzać może jedna osoba jednocześnie, a czas wizyty nie powinien przekraczać 20 minut. Odwiedziny pacjentów w pozostałych oddziałach są możliwe za każdorazową zgodą lekarza – czas trwania odwiedzin pozostaje ograniczony do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb pacjenta oraz do jednej osoby odwiedzającej. Nadal na terenie szpitala obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk.