Święto Pracy w Dąbrowie Górniczej i moc wydarzeń

Dąbrowa Górnicza organizuje obchody Święta Pracy. W Fabryce Pełnej Życia odbędzie się premiera, a także spotkanie z autorem książki.

Fabryka Pełna Życia
Święto Pracy w Dąbrowie Górniczej

Na placu Wolności o godzinie 11:30 złożone zostaną kwiaty pod Pomnikiem „Bohaterom Czerwonych Sztandarów”. W Warsztacie Fabryki Pełnej Życia o godzinie 12:00 odbędzie się premiera o podziemnej drukarni „Górnika” – prasowego organu PPS Zagłębia Dąbrowskiego. Zaplanowano również spotkanie z Dariuszem Zalegą, autorem książki pt. „Bez pana i plebana. 111 gawęd o ludowej historii Śląska”, którą będzie można nabyć i otrzymać autograf. Po uroczystościach uczestnicy zaproszeni są na piknik w strefie gastronomicznej Fabryki Pełnej Życia.

Edward Miętka patronem wydarzenia

Pierwsze obchody Święta Pracy w Zagłębiu Dąbrowskim odbyły się w 1898 r., a ich organizatorem był Tomasz Arciszewski – członek PPS i jej Organizacji Bojowej, oficer Legionów Polskich, minister w rządach Ignacego Daszyńskiego i Jędrzeja Moraczewskiego (1918-1919), poseł na Sejm, premier rządu RP na uchodźstwie (1944-1947). Patronem tegorocznych obchodów Święta Pracy jest Edward Miętka – dąbrowski robotnik, bojowiec PPS zamordowany przez Rosjan w 1906 r.