Światłowód Sosnowiec – czy są jeszcze dzielnice, w których nie można korzystać ze światłowodu?

Internet światłowodowy to jak dotąd jedno z najlepszych rozwiązań, które umożliwia internautom korzystanie z szybkiego i niezakłóconego dostępu do sieci. Mimo że dostęp do światłowodu mają już prawie wszyscy, to wciąż nie jest on dostępny wszędzie. Jak wygląda sytuacja w Sosnowcu i co należy wiedzieć o wyborze odpowiedniego dostawcy internetu domowego?

Światłowód Sosnowiec – czy są jeszcze dzielnice, w których nie można korzystać ze światłowodu?

Na czym polega internet światłowodowy?

Jeszcze do niedawna światłowód dostępny był jedynie w wielkich miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk. Obecnie z dostępu do takiego internetu mogą się cieszyć nawet mieszkańcy wsi. Na czym jednak polega ten rodzaj przyłączenia do sieci?

Światłowód to nic innego jak przewód, który umożliwia przesyłanie danych za pomocą fali świetlnej, wykonany z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Jest odporny na zakłócenia, a przesyłanie danych odbywa się nawet z prędkością do kilku terabitów na sekundę. Są to z pewnością jedne z bardziej znanych zalet internetu światłowodowego. Do pozostałych korzyści zalicza się m.in.:

  • gwarancję stabilnego połączenia bez względu na warunki zewnętrzne (niekorzystną pogodę, w tym śnieżyce, wichury i burze);
  • najlepszą prędkość internetu, która umożliwia pobieranie dużych plików nawet w kilka minut czy sekund;
  • brak limitów w przesyłaniu danych;
  • brak pogarszającej się szybkości internetu bez względu na liczbę osób, które w danym momencie są podpięte do sieci.

Internet światłowodowy wymaga konkretnego sposobu instalacji. Doprowadza się go do konkretnej posesji po kablu. Dostawcy najczęściej korzystają z opcji pociągnięcia łącza po słupach energetycznych lub poprzez wykopanie kanału w ziemi.

Światłowód w Sosnowcu – kto może z niego korzystać?

Ze światłowodu w Sosnowcu może już korzystać wielu mieszkańców. Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce istnieje wielu dostawców tego typu usług. Do najpopularniejszych z nich zalicza się np. Play.

Często jednak okazuje się, że na terenie miasta działa kilka różnych firm, dlatego też w różnych dzielnicach mieszkańcy wybierają oferty odmiennych operatorów. Jak więc sprawdzić, czy jest się w zasięgu światłowodu?

Najlepiej bezpośrednio wejść na stronę internetową usługodawcy i w zakładce, która dotyczy internetu światłowodowego, sprawdzić, czy ten operator obsługuje daną ulicę. Wystarczy podać konkretny adres, czyli ulicę oraz numer domu (czasami również numer mieszkania). Należy przy tym pamiętać, aby nie skupiać się tylko na najbardziej znanych dostawcach, ale także tych lokalnych.

Jak wybrać najlepszą ofertę światłowodu?

Sosnowiec to stosunkowo duża aglomeracja miejska, dlatego w obrębie miasta funkcjonuje już co najmniej kilku dostawców światłowodu, a sama mapa dostępu do połączenia jest dość gęsta. Dlatego też większość mieszkańców bez problemu znajdzie możliwość podłączenia światłowodu do swojej posesji. Niektórzy będą mogli nawet wybrać spośród różnych ofert. Na co wtedy warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim liczą się indywidualne potrzeby użytkowników. Niektóre osoby z internetu korzystają jedynie do czytania wiadomości, wysyłania e-maili i robienia zakupów online. W takim przypadku wystarczy nawet nieco niższa prędkość (za niższą cenę), a i tak będzie ona w pełni satysfakcjonująca. Optymalny pakiet to do 300 Mb/s lub do 600 Mb/s.

Nieco inaczej będzie, gdy internetu używają gracze lub osoby, które często pobierają duże pliki lub oglądają filmy online. W tej sytuacji będzie im zależało na większej prędkości sieci. Zapewne zdecydują się na opcję, która oferuje do 1 Gb/s.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe świadczenia w ramach pakietu, takie jak telewizja czy telefon. Sposób instalacji światłowodu umożliwia scalenie tych trzech usług w jedną, co wydaje się niewątpliwym plusem.

Światłowód w Sosnowcu jest już dostępny w wielu miejscach. Jeśli jednak ktoś chce sprawdzić, czy może się do niego podłączyć, to powinien wpisać swój adres na stronie internetowej danego dostawcy. Przy wyborze oferty warto kierować się własnymi potrzebami.