Surowy dworzec kolejowy zyskał zielone oblicze. Pierwsze drzewa zostały posadzone, a będzie ich więcej

Przy dworcu kolejowym w Sosnowcu zrobiło się zielono. Od rana samego rana pracownicy przy ul. 3 Maja posadzili pierwsze drzewa - akacje, dęby i śliwy, a to jeszcze nie koniec.

26 drzew zostanie posadzonych przy ul. 3 Maja w Sosnowcu. We wtorek, 14 czerwca pierwsze sadzonki zazieleniły rejon dworca kolejowego. Posadzone zostały: akacje (robinia akacjowa), dęby i śliwy wiśniowe. Łącznie zasadzonych zostanie 5 tysięcy sadzonek krzewów, trawy ozdobnej i bylin.

- 26 drzew i 5200 krzewów, bylin i sadzonek trawy ozdobnej. Dzisiaj rozpoczęły się nasadzenia na placu przed dworcem kolejowym - oznajmił na Twitterze Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Wielka metamorfoza dworca

Przypomnijmy, że dworzec kolejowy w Sosnowcu przeszedł ogromną przemianę. Wielki pusty plac przed budynkiem został wyłożony granitowymi płytami. Parking pozostał - po drugiej stronie dawnego "Sezamu".

Do tej pory miejsca, gdzie nie było płyt, były puste. Stopniowo będą wypełniane sadzonkami drzew - dokładnie 26 sztukami. Nowe drzewa mają od 3,5 do 5,5 m wysokości. Z czasem dorównają budynkowi dworca.

Miejsce to zaprojektowali projektanci z biura Amaya Architekci. Już w założeniach pomyśleli o tym, by było to miejsce bardzo funkcjonalne. Przy dworcu powstanie także fontanna.

- To ma być miejsce reprezentacyjne, ale i przyjazne mieszkańcom. Chcemy, by dobrze wpisało się w otoczenie – podkreśla Bartosz Majewski, jeden z autorów projektu.

Sosnowiec się zieleni

Pierwsze sadzenie odbyło się w Sosnowcu 7 maja pn. „Sadzenie drzew z Przyrodą dla Sosnowca” W dzielnicy Zagórze, w rejonie ul. Zuzanny i 3 Maja posadzono ponad 2000 drzew.

Wydarzenie było kontynuacją zeszłorocznej akcji „Sadzenie drzew z Przyrodą dla Sosnowca”. Celem jest zagospodarowanie nieużytków miasta i zasadzenia na nich terenie drzew, tworząc zagajniki. To wykorzystania było 3000 sadzonek drzew m.in. buku pospolitego, dębu szypułkowego i bezszypułkowego. Posadzono ponad 2000, a reszta przekazana została do Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, który nasadzi je w innych dzielnicach Sosnowca.