Spotkanie z Wojciechem Waglewskim w Mediatece w Sosnowcu już 25 marca

Już w piątek, 25 marca w sosnowieckiej Mediatece odbędzie się spotkanie z Wojciechem Waglewskim. Rozmowę z muzykiem poprowadzi dziennikarz muzyczny - Piotr Metz, w ramach festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa.

Fot. Męskie Granie / Jan Oborski
Wojciech Waglewski w Zagłębiowskiej Mediatece

W piątek, 25 marca o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki rozpocznie się 2. edycja festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa. Pierwsze spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny Piotr Metz, a jego gościem będzie muzyk Wojciech Waglewski. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Muzyk, kompozytor...

Wojciech Waglewski jest polskim muzykiem, gitarzystą, kompozytorem i producentem muzycznym. Swoją artystyczną drogę rozpoczął w latach 60. w zespole Fatum. Później związał się z grupą Zbigniewa Hołdysa Rh- oraz z zespołem Zen.

W latach 70. występował z zespołem Nirwana, Bemibem. Pracował z takimi muzykami, jak: Michał Urbaniak, Urszula Sipińska, Ewa Bem oraz Zbigniew Wodecki. Do grupy Osjan należał od 1979 r., niedługo potem powstała grupa Morawski Waglewski Nowicki i Hołdys.

Zespół Voo Voo został założony w 1985 roku i stał się jednym z najoryginalniejszych zespołów polskiej sceny rockowej w historii. Połączył rock z jazzem i folkiem, pochodzącym z różnych części świata. Wojciech Waglewski jest również twórcą Męskiego Grania oraz laureatem Paszportu Polityki za działalność kompozytorską i producencką oraz za umiejętność łączenia muzyki różnych kultur.

Muzyk swój solowy album "Gra-Żonie” wydał w 1991 roku, dedykując go swojej małżonce, Grażynie. Małżeństwo ma dwóch synów, którzy poszli śladem ojca i także wybrali muzyczną drogę zawodową. Pierwszy z nich Bartosz, znany jest jako Fish, a Piotr jako Emade.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny

Spotkanie z Wojciechem Waglewskim poprowadzi dziennikarz muzyczny - Piotr Metz, autor książki „Voo Voo. Dzień Dobry Wieczór”, fascynującej historii jednego z największych fenomenów polskiej muzyki ostatnich kilku dekad. Metz jest byłym dziennikarzem naczelnym "Machiny" oraz szefem muzyczny MTV Polska. Nadawał z BBC i rozmawiał z: Madonną, Mickiem Jaggerem, Prince'm, Markiem Knopflerem, Jimmim Pagem i Paulem McCartney'em.

Tegoroczni goście Mediateki

Przestrzeń Słowa, czyli 2. edycja międzynarodowego i interdyscyplinarnego festiwalowego cyklu będzie trwała od marca do listopada 2022 roku. W jej zakres wchodzą comiesięczne wielowątkowe wydarzenia oraz październikowy Festiwal Przestrzeń Słowa (21-30 października). W kwietniu odbędzie się koncert Kierszenbaum, połączony ze spotkaniem z muzykiem zespołu - Jakubem M. Wiśniewskim. W kolejnych miesiącach pojawią się m.in.: David Diop - laureat nagrody Booker Prize w 2021 roku, Michael Kruger, Rod Mengham oraz Andrzej Sosnowski - współczesny poeta.