Spotkanie z Wojciechem Waglewskim w Mediatece w Sosnowcu już 25 marca

Już w piątek, 25 marca w sosnowieckiej Mediatece odbędzie się spotkanie z Wojciechem Waglewskim. Rozmowę z muzykiem poprowadzi dziennikarz muzyczny - Piotr Metz, w ramach festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa.

Fot. Męskie Granie / Jan Oborski
Wojciech Waglewski w Zagłębiowskiej Mediatece

W piątek, 25 marca o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki rozpocznie się 2. edycja festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa. Pierwsze spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny Piotr Metz, a jego gościem będzie muzyk Wojciech Waglewski. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Muzyk, kompozytor...

Wojciech Waglewski jest polskim muzykiem, gitarzystą, kompozytorem i producentem muzycznym. Swoją artystyczną drogę rozpoczął w latach 60. w zespole Fatum. Później związał się z grupą Zbigniewa Hołdysa Rh- oraz z zespołem Zen.

W latach 70. występował z zespołem Nirwana, Bemibem. Pracował z takimi muzykami, jak: Michał Urbaniak, Urszula Sipińska, Ewa Bem oraz Zbigniew Wodecki. Do grupy Osjan należał od 1979 r., niedługo potem powstała grupa Morawski Waglewski Nowicki i Hołdys.

Zespół Voo Voo został założony w 1985 roku i stał się jednym z najoryginalniejszych zespołów polskiej sceny rockowej w historii. Połączył rock z jazzem i folkiem, pochodzącym z różnych części świata. Wojciech Waglewski jest również twórcą Męskiego Grania oraz laureatem Paszportu Polityki za działalność kompozytorską i producencką oraz za umiejętność łączenia muzyki różnych kultur.

Muzyk swój solowy album "Gra-Żonie” wydał w 1991 roku, dedykując go swojej małżonce, Grażynie. Małżeństwo ma dwóch synów, którzy poszli śladem ojca i także wybrali muzyczną drogę zawodową. Pierwszy z nich Bartosz, znany jest jako Fish, a Piotr jako Emade.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny

Spotkanie z Wojciechem Waglewskim poprowadzi dziennikarz muzyczny - Piotr Metz, autor książki „Voo Voo. Dzień Dobry Wieczór”, fascynującej historii jednego z największych fenomenów polskiej muzyki ostatnich kilku dekad. Metz jest byłym dziennikarzem naczelnym "Machiny" oraz szefem muzyczny MTV Polska. Nadawał z BBC i rozmawiał z: Madonną, Mickiem Jaggerem, Prince'm, Markiem Knopflerem, Jimmim Pagem i Paulem McCartney'em.

Tegoroczni goście Mediateki

Przestrzeń Słowa, czyli 2. edycja międzynarodowego i interdyscyplinarnego festiwalowego cyklu będzie trwała od marca do listopada 2022 roku. W jej zakres wchodzą comiesięczne wielowątkowe wydarzenia oraz październikowy Festiwal Przestrzeń Słowa (21-30 października). W kwietniu odbędzie się koncert Kierszenbaum, połączony ze spotkaniem z muzykiem zespołu - Jakubem M. Wiśniewskim. W kolejnych miesiącach pojawią się m.in.: David Diop - laureat nagrody Booker Prize w 2021 roku, Michael Kruger, Rod Mengham oraz Andrzej Sosnowski - współczesny poeta.

czytaj więcej:

Koncert Tadeusza Polkowskiego w MDK Kazmierz w Sosnowcu

Koncert Tadka Polkowskiego w MDK Kazimierz

Nagrody dla mecenasów kultury w Dąbrowie Górniczej

Nagrody dla dąbrowskich mecenasów kultury

"Telewizja kłamie"

"Telewizja kłamie" na Sali Widowiskowo – Koncertowej MUZA

„The Girl Who Fell on Earth” Wystawa prac Matyldy Damięckiej

Wciąż można zobaczyć wystawy „Mediateka jest kobietą”

Grzegorz Drygała

Grzegorz Drygała nowym dyrektorem Pałacu Kultury Zagłębia

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Zbigniew Hołdys

Koncert „Ja płonę”: milicja, ZOMO i czołowi polscy artyści