Zbigniew Wach – dąbrowianin, taternik, wspinacz skałkowy. Zmarł w styczniu 2023 r. Miał 75 lat

Zaczął się wspinać, gdy miał 20 lat. Wpierw na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, szybko jednak wyruszył dalej. To on, jako pierwszy, zapisał się w historii taternictwa przejściami zimowymi i całym szeregiem powtórzeń bardzo wymagających dróg w Tatrach Wysokich. Zmarł 16 stycznia 2023 roku w wieku 75 lat.

Zbigniew Wach jpg

Był wybitnym wspinaczem skałkowym, taternikiem i alpinistą - powszechnie znanym w śląskim i polskim środowisku wspinaczkowym. Jego nazwisko, jako autora trudnych dróg na jurajskich skałach, znajdziemy w niejednym przewodniku.

Prócz Polski, wspinał się też w Dolomitach i Górach Fańskich, uczestniczył w polskich wyprawach w Himalaje i Karakorum. Dwukrotnie przyznawano mu srebrny, a raz brązowy Medal "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe". W 2019 r. został członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu. Jego częstymi wspinaczkowymi partnerami byli Jerzy Kukuczka, Marian Piekutowski i Janusz Skorek.

Wraz z żoną Danutą prowadził szkołę wspinania w Rzędkowicach. Liczni wspinacze, i to z kilku już pokoleń, wspominają go jako swojego Mistrza, pod którego życzliwym okiem stawiali pierwsze kroki w skałach.

Andrzej Madej 01

Może Cię zainteresować:

Andrzej Madej – wiceprezydent Sosnowca, radny, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy

Autor: Redakcja

01/11/2023

Autobus cmentarz ztm

Może Cię zainteresować:

1 listopada komunikacja miejska w metropolii jest bezpłatna. Uruchomiono specjalne linie autobusowe na cmentarze

Autor: Katarzyna Pachelska

01/11/2023