Sosnowiecka Mediateka wspiera kobiety nie tylko 8 marca. Wystawy z cyklu „Mediateka jest kobietą” wciąż są dostępne

W Miejskiej Bibliotece w Sosnowcu w dalszym ciągu dostępne są wystawy z cyklu "Mediateka jest kobietą". Wystawę fotograficzną „12 portretów na 12 dekad” można podziwiać do 31 marca, a wystawę prac Matyldy Damięckiej do 30 kwietnia.

Nowa inicjatywa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu skupia uwagę odbiorców na społeczną i kulturową rolę kobiet. Cześć kobietom organizatorzy oddali nie tylko w jeden ustawowy dzień, ale poprzez cały cykl wydarzeń. Odbiorcy mogli zasmakować feminizmu, herstorii oraz zobaczyć prawdziwą, szeroko pojętą walkę o prawa kobiet.

Jak podkreślają w Mediatece, w dalszym ciągu istotne jest edukowanie społeczeństwa na temat równouprawnienia. Zaproszeni goście ze środowiska związanego z aktywizmem, kulturą i nauką, pozwolili na nowo spojrzeć na funkcjonowanie dzisiejszych kobiet.

Warto odwiedzić Mediatekę i zapoznać się wystawami zorganizowanymi właśnie w ramach projektu „Mediateka jest kobietą”. To nie tylko sztuka czy zdjęcia, ale ważny i wartościowy przekaz.

Dwie wystawy

Wystawa prac Matyldy Damięckiej „The Girl Who Fell On Earth” trwa do 30 kwietnia. Skłania do rozmyślania nad otaczającym światem. Proste, ale symboliczne, grafiki często skłaniają do głębokiej refleksji. Przypomnijmy, że Matylda Damięcka jest nie tylko graficzką, ale również wokalistką i aktorką. Otrzymała wiele nagród muzycznych oraz stała się producentką koncertu „Bowie First Step” pod dyrekcją muzyczną Wojciecha Waglewskiego z udziałem zespołu VooVoo. Tworzy minimalistyczne grafiki pod pseudonimem artystycznym: „The Girl Who Fell on Earth”.

„12 portretów na 12 dekad” to z kolei wystawa fotograficzna Rafała Opalskiego w Mediatece. Dostępna jest do 31 marca, na pierwszym piętrze biblioteki. Rafał Opalski jest fotografem, ale także właścicielem znanego studia fotograficznego. Specjalizuje się w portretach oraz fotografii wnętrz. W 2002 roku zdobył III nagrodę w konkursie fotograficznym „Sosnowiec z perspektywy stulecia”.

Wystawa przedstawia 12 portretów kobiet, 12 mieszkanek Sosnowca. Obrazy niejako ukazują proces przemijania, starzenia się. Ułożono je – nieprzypadkowo – w kolejności od najmłodszej do najstarszej mieszkanki. Każda z przedstawionych kobiet jest inna, ale równie piękna.

czytaj więcej:

Matylda Damięcka tworzy grafiki

Wystawa grafik Matyldy Damięckiej w Zagłębiowskiej Mediatece

Catherine Deneuve (Sage Femme Berlinale 2017)

Karnawał z Catherine Denevue w sosnowieckiej Mediatece

Wystawa Anny Bujak w Zamku Sieleckim

Oswojenie lęku i uspokojenie podczas wystawy Anny Bujak

Wystawa prac Grzegorza Skrzypka

„Koniostworki" w Zagłębiowskiej Mediatece

Wystawa wysunków prasowych w Sosnowcu

Wystawa najlepszych konkursowych rysunków prasowych

Wystawa grupy Laura w sosnowieckiej Muzie

Wystawa grupy „Laura" w Galerii Muza

Wystawa Korolkiewicza w Zamku Sieleckim

„Gry dorosłych" - wystawa Łukasz Korolkiewicza